GÜLEN; KÜRTÇE EĞİTİM NEDEN OLMASIN

GÜLEN; KÜRTÇE EĞİTİM NEDEN OLMASIN
Uzun süredir kamera karşısına geçmeyen Fethullah Gülen son Çukurca saldırısı ve ardından yaşananlar hakkında konuştu.
Gülen Cemaatiʹnin internet sitesinde yayınlanan röportajda Fethullah Gülen Hakkari Çukurcaʹdaki PKK saldırısı sonucu 24 askerin şehit olmasıyla ilgili ʹYürek dağlayan hadiseler karşısında yüreği yanmayan kimselerin problemlere çareler bulmaları mümkün olmadığı gibi, birilerini teselliye matuf “âh u vâh”ları da yalandır. İhmal, ayrı bir günah; kâmetinin çok üstünde bir tavır sergilemek de ayrı bir yalan ve günahtır.ʹ ifadelerini kullandı.
 
 
İşte Fethullah Gülenʹin açıklamalarının satır başları:
 
AMAÇ KÜRT- TÜRK ÇATIŞMASI ÇIKARTMAK
-İçinde bulunduğumuz şartlarda da aynı senaryoların sahneye konması, bir Kürt-Türk çatışması çıkarılması ve hatta sonunda meselenin Birleşmiş Milletlerʹin hakemliğine kadar vardırılması muhtemeldir.
 
SLOGANLA BU İŞ ÇÖZÜLMEZ
-Bağırıp çağırmalarla, “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganlarıyla problem çözülmez. O fitne ve fesadın önüne geçilmesini isteyenler, tenkit ve tekliflerini başkalarına yol göstermek üzere, yetkililere verecekleri sağlam metinler halindeki raporlarla ve bildirilerle masumca ifade edebilirler.
 
27 MAYIS İHTİLALİNE GÖNDERME
-27 Mayıs ihtilaline bakabilirsiniz. O güç, gelip kendi milletinin başına binmiş ve 25-30 milyon insanı teslim almıştır. Daha sonra da her on senede bir binlerce insanı ezmiş, zindanlara atmış, sürgünlere yollamıştır. Şimdi, sen orada kuvvetini sonuna kadar kullanmışsın, sokağa hükmetmişsin; fakat, ayıptır bu, ârdır, otuz senedir dağdaki bir avuç şakînin hakkından gelemiyorsun.
 
KÜRTÇE EĞİTİM KONUSU
-Hazreti Bediüzzaman ta Meşrutiyet yıllarında Medresetü’z-Zehra adıyla Van’da bir üniversite kurulmasını teklif ederken orada Arapça’nın farz, Türkçe’nin vacip ve Kürtçe’nin caiz gibi kabul edilerek hepsinin beraberce okutulması gerektiğini söylemiştir. Neden okullarda Kürtçe’nin de öğretilmesine fırsat verilmedi? Yurtdışındaki okullarımızda, hatta Amerika’da bile Türkçe seçmeli ders olarak okutuluyor ve kimse buna mani olmuyor. Büyük devlet olmanın hususiyeti budur.