Genç Çiftçilere Arı Yetiştiriciliği Malzemeleri Dağıtıldı

Genç Çiftçilere Arı Yetiştiriciliği Malzemeleri Dağıtıldı
Genç çiftçilere; Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği ve Karaman İli Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından temin edilen arı ve arıcılık malzemelerinin dağıtımı yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığının Genç Çiftçi Projesi kapsamında Arı Yetiştiriciliği ve Bal Üretimi konusunda hibe almaya hak kazanan genç çiftçilere; Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği ve Karaman İli Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından temin edilen arı ve arıcılık malzemelerinin dağıtımı yapıldı.
Arı ve arıcılık malzemelerinin dağıtım törenine Vali Yardımcımız Sayın Hacı İbrahim TÜRKOĞLU, İl Müdürümüz Orhan ÖZÇALIK, Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Özgür ÖZTÜRK, İl Müdür yardımcımız Baran Yavuz YÜREKLİ, Karaman İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Gürsel YASAN, Şube Müdürleri, konu uzmanı teknik elemanlar, hak sahibi genç çitçiler ve yakınları ile arıcılar katıldı.
Hibe almaya hak kazanan 31 Genç Çiftçiye; 40 adet arılı kovan (en az 7-9 çıta arı basmalı, katlı, polen tuzaklı) ile elektrikli bal süzme makinesi, sır alma teknesi, bal dinlendirme tankı, suni petek (40 kg), sağım çadırı ve arıcılığa yeni başlayan bir yetiştirici için gerekli diğer tüm malzemelerin dağıtım yapıldı.
Törende bir konuşma yapan Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Gürsel YASAN Karamanlı Genç Çiftçi desteğinden yararlanan genç arıcılara arılı kovan ve arıcılık malzemelerinin temininde ve dağıtım organizasyonunda örnek bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirterek, hak sahibi arıcılara arı ve malzemelerin hayırlı olmasını diledi.
Karaman İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan ÖZÇALIK törende yaptığı konuşmasında: Karaman ili olarak arıcılık kapasitesinin çok daha ileri seviyeye taşınabileceğini ifade ederek, il genelinde 200 – 250 bin arılı kovana ev sahipliği yapabilecek bir kapasitedeki florası  ile Karamanın bal üretimini daha da artırabilecek konumunun değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. İl Müdürü ÖZÇALIK, dağıtımı yapılan arılı kovan ve arıcılık malzemelerinin ülkemize, ilimize ve arıcılarımıza hayırlı uğurlu olmasını dilerim dedi.