Gazzeʹye ikinci yardım gidiyor

Gazzeʹye ikinci yardım gidiyor
2. Özgürlük Filosu Hazırlığı Başladı
Gazze’ye gidecek 2. Özgürlük Filosu için çalışmalar başladı. Dünyanın farklı ülkelerinden 22 yardım kuruluşunun organize edeceği filonun Türkiye ayağını yine İHH İnsani Yardım Vakfı yürütecek.

İHH, katılım için ön başvuruları almaya başladı. Filoya katılmak isteyenler, online olarak İHHʹnın internet sitesinde yayınladığı formu doldurarak başvuru yapabilirler. Formun yayınlandığı ilk birkaç saat içinde 1000ʹi aşkın başvuru yapıldı.
 
 
Geçtiğimiz yıl Gazzeʹye uygulanan insanlık dışı ambargoyu delmek için yola çıkan Özgürlük Filosuʹna İsrail askerleri uluslararası sularda saldırmış ve Mavi Marmara gemisinde 9 Türkiyeli insani yardım görevlisini şehit etmişti.

Aktivistler şimdi yeni ve daha büyük bir filo ile yeniden Gazzeʹye doğru yola çıkıyorlar. Bu sefer düzenlenecek II. Özgürlük Filosuna 100 farklı ülkeden 1500ʹün üzerinde aktivist 15 gemiyle katılacak. Filoyu farklı ülkelerden 22 sivil toplum örgütünün bir araya geldiği ortak koalisyon organize edecek. Filoʹnun Türkiye ayağını ise yine İHH İnsani Yardım Vakfı düzenleyecek. Organize edilen 2. Özgürlük Filosuna saldırıya uğrayan Mavi Marmara gemisi de katılacak.

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiyeʹde de filo için hazırlıklar başladı. İHH İnsani Yardım Vakfı, filoya katılmak isteyen gönüllüler için başvuruları almaya başladı. İHH, ön kabul başvuru formlarını internet sitesi üzerinden yayınladı. Ön katılım başvuru formunun yayınlamasının ardından filoya katılmak isteyenler formlarını doldurarak başvurularını yapmaya başladılar. Katılım formunun yayınlandığı ilk birkaç saat içerisinde başvuru sayısı 1000ʹe ulaştı.

AYDER Başkan Yardımcısı Yasin Yılmaz,  İHH Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Nortcu, İHH Yönetim Kurulu Üyesi A.Sami Uysal, yaptıkları ortak açıklamada şunları söylediler:

II. ÖZGÜRLÜK FİLOSUʹNDAKİ YERİNİZİ ALIN!

Filistin topraklarında 60 yılı aşkın bir süredir devam etmekte olan İsrail işgali insani felaket boyutlarında sürmektedir. Yüzlerce kilometrelik utanç duvarı ile Batı Şeria topraklarındaki işgal ve izolasyon sürerken 1967ʹde işgal edilen Gazzeʹdeki dram ise 2005ʹteki yerleşimcilerin boşaltılması akabinde boyut değiştirerek devam ettirilmektedir. 2007 yılından beri Gazzeʹde hava, kara ve denizden devam ettirilen hukuksuz ambargo ile İsrail bölgeyi topyekun olarak yok etme siyaseti gütmekte, bombardımanlarla katliam üstüne katliam yapmaktadır.

Her türlü temel ihtiyaç maddesinden yoksun olan Gazzeliler için acil bir yardım koridoru oluşturmak ve hukuk dışı olarak devam ettirilen ablukayı kırmak için geçen sene mayıs ayında yola çıkan I. Özgürlük Filosu uluslararası sularda korsanca bir saldırıya uğramış, bu saldırı neticesinde 9 insani yardım gönüllüsü şehit edilmiştir. Saldırı sonrası tüm dünyanın gündemine daha etkin bir biçimde gelen Filistinʹdeki insanlık dışı hadiseler İsrailʹin daha güçlü bir şekilde sorgulanmasına zemin hazırlamış, en üst makamlardan İsrail gaddarlığı kınanmıştır. Sivil insanların iradeleriyle ortaya konan eylem baskı ve zulüm gören halklar için de ilham kaynağı olmuştur.

Şimdi II. Özgürlük Filosu bu kez çok daha güçlü bir şekilde Gazze için yola çıkıyor. 22 sivil toplum kuruluşunun organize ettiği II. Özgürlük Filosu 15 gemiden oluşacak ve 100ʹden fazla ülkeden her meslek grubundan 1500 aktivist hukuksuz ablukanın bir an evvel kaldırılması için filodaki yerini alacak. Yola çıkacak olan Filoʹya Türkiyeʹden yine Mavi Marmara gemisi katılacak. II. Özgürlük Filosuʹna katılım için ön kayıt başvuru formunu doldurmak gerekmektedir. İHHʹnın sitesinden başvuran kişiler arasından Mavi Marmaraʹya binecek kişiler belirlenecektir.