Fransa Ermeni tasarısını kabul etti

Fransa Ermeni tasarısını kabul etti
Türkiye ile Fransa arasında günlerdir gerilime neden olan yasada sona gelindi.
Fransa meclisinde yapılan oylamada ʹsoykırımʹın inkarının suç sayılması için ceza verilmesi yönündeki yasa teklifi kabul edildi. Türkiye ile Fransa arasında günlerdir gerilime neden olan yasada sona gelindi.

YASA TEKLİFİ KABUL EDİLDİ

Fransa meclisinde yapılan oylamada ʹsoykırımʹın inkarının suç sayılması için ceza verilmesi yönündeki yasa teklifi kabul edildi. Ermeni derneklerinin dava açma hakkı veren yasa teklifi de kabul edildi. Yasaya göre, ʹsoykırımʹı inkar edenlere bir yıl hapis cezası ve 45 bin Euro para cezası verilecek.

ʹTÜRKİYEʹNİN TEHDİDİNİ CİDDİYE ALMAYINʹ

Taslağı hazırlayan milletvekili, Türkiyeʹnin boykot tehdidinin ciddiye alınmaması çağrısında bulundu.
Ermeni tehcirinin ʹsoykırımʹ olduğunu daha önce kabul eden Fransa, bu kez iddiaları inkar edenlere ceza verilmesini öngören yasa da kabul edildi. Onaylanan yasa gereği İsviçre ve Slovakya örneğinde olduğu gibi ʹErmeni soykırımı yokturʹ diyenler cezalandırılacak. 

SALONDA MECLİSİN YÜZDE 10ʹU BULUNUYORDU

Oylama sırasında salonda yaklaşık 50 vekil bulunuyordu. Bu da 577 üyeli meclisin yaklaşık yüzde 10ʹuna denk geliyor.

SENATODAN GEÇERSE YASALAŞACAK

Meclisten geçen yasa tasarısı, şimdi senatoya gönderilecek. Tasarı senatoya geldiğinde ʹdeğişiklik önergesi verilmedenʹ geçerse yasalaşabilecek. Değişiklik önergesi verilirse yeniden ulusal mecliste ele alınacak. Parlamento, yasayı görüştüğü akşam, 9 Ocakʹa kadar sürecek Noel tatiline girecek. Bu tarihte parlamentodan geçen yasa senatoya sevk edilecek.

22 ŞUBATʹA KADAR YETİŞMEZSE ʹGEÇERSİZʹ SAYILACAK

Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle her iki meclis de 22 Şubatʹta yeniden tatile girecek. Yasa bu tarihe kadar yetişmezse kadük (geçersiz) kalacak.
Bugünkü kritik oturumda ilk olarak, yasa teklifini kaleme alan iktidar partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) milletvekili Valerie Boyer söz aldı. Boyer, "Burada amacımız ilişkileri bozmak değil, Fransa vatandaşlarının korunması. Sizi bu tasarıyı destek vermeye çağırıyorum, sevgili meslektaşlarım"diye konuştu. Fransız vekil, "Bazı ülkeler 1915 olaylarını inkar ederek suç işlediler. Cezasız kaldılar. 1914 yılındaki Ermenilerin üçte ikisi ya tehcir edildi ya da katledildi. Sizden destek bekliyorum" ifadesini kullandı.

17 MİLLETVEKİLİ SÖZ ALDI

Oturumda toplam 17 milletvekili söz aldı. Konuşma yapan vekillerden Fransa-Türk Parlamenter Dostluk Grubu Başkanı Michel Diefenbacher ve merkez sağın cumhurbaşkanı adayı Francois Bayrou, tasarı aleyhinde görüş bildirdi.
Bayrou, "Evet Ruandaʹda, Kamboçyaʹda, Vendeeʹde katliam oldu. Bunlar da mı gelecek? Bence tehlikeli bir ola giriyorsunuz" diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından değişiklik önergelerinin görüşülüp oylanmasına geçildi.

TÜM MADDELER TEK TEK OYLANDI

Değişiklik önergeleri içinde yer alan ve "ifade özgürlüğünün ihlal edildiği" gerekçesiyle, yasa teklifinin, "Fransız kanunları tarafından tanınan soykırımların inkarının cezalandırılmasını" öngören birinci maddesinin iptal edilmesine ilişkin sunulan değişiklik önergesi kabul edilmedi. Böylece tasarının birinci maddesi geçti. Ardından ikinci madde de oylandı.
Yasa teklifinin tüm maddelerinin tek tek oylanmasından sonra tasarı genel oylamaya sunuldu.

SALT ÇOĞUNLUK ARANDI

"Yasalarca kabul edilmiş soykırımların inkârını" yasaklayan ve bu suçu işleyenlerin 1 yıl hapis ve 45 bin euroya kadar para cezasına çarptırılmasını öngören yasa tasarısı için genel kurulda salt çoğunluk arandı.
Fransa meclisi, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarının suç sayılmasını öngören bir yasa teklifini 2006 yılında onaylamıştı. Ancak Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, bu teklifin senatoya gelmesini engellediği için teklif yasalaşmamıştı. Fransa, sözde "Ermeni soykırımı"nı 2001 yılında resmen kabul etmişti.

TASARIYA UMP İÇİNDEN TEPKİLER

Sosyalist Parti ve Komünist Parti milletvekillerinin çoğunluğu, tartışmalı yasa teklifini "prensip olarak" desteklemeyeceklerini açıkladı. Tasarıya FransaCumhurbaşkanı Nicolas Sarkozyʹnin iktidar partisi UMP içinden de tepkiler var.
Yasa teklifini sunan Boyerʹden sonra Fransa hükümeti adına parlamento ile ilişkilerden sorumlu bakan Patrick Ollier söz aldı.
Fransız bakan, konuşmasında yasa teklifine karşı çıkmadı ve oylama sonucunu milletvekillerinin iradesine bıraktı. Türkiye ve Fransaarasındaki ilişkilere övgüler yağdıran Ollier de yasa teklifinin Türkiyeʹyi hedef almadığını söyledi.
Ollier, Adalet Bakanıʹnın görüşmelerde olmayışından dolayı özür dileyerek,"Çünkü kendisi şu anda Cumhurbaşkanı ile birlikte bir uyuşturucu ile mücadele başlıklı bir toplantıda" şeklinde konuştu.

ʹYASA TEKLİFİ FRANSIZ ANAYASASINA AYKIRIʹ

Genel kurulda söz alan Diefenbacher ise, "parlamenterlerin rolünün tarih yazmak olmadığını" belirterek, "teklife hayır oyu vereceğini" söyledi.
UMP üyesi Fransız milletvekili, "yasa teklifinin Fransız anayasasına aykırı olduğu" görüşünü dile getirdi.
Michel Diefenbacher, bu teklifin yasalaşması ve daha sonra yapılacak itirazla konunun anayasa mahkemesine gelmesi halinde, 2001 yılında kabul edilen yasanın da iptalinin gündeme gelebileceği uyarısında bulunarak, "Bu yasa teklifi Ermenilere de zarar verecek" diye konuştu.