FAST Güvenli Ödeme: İlk Aşamada 2 Milyon TL İşlem Limitiyle Yaygınlaşıyor

FAST Güvenli Ödeme: İlk Aşamada 2 Milyon TL İşlem Limitiyle Yaygınlaşıyor
FAST Güvenli Ödeme İşlemi, başlangıçta 2 milyon TL işlem limitiyle kullanılabilecek olup, diğer FAST Sistem katman servisleri gibi hızla yaygınlaşması bekleniyor.

TCMB'nin web sitesinden yapılan açıklamaya göre, bu servis öncelikli olarak ikinci el araç alım-satım işlemlerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Ayrıca, işlem taraflarına güvence sağlanması gereken farklı iş modellerinde de uygulanabilecektir.

Onay ve tescil gerektiren ödeme işlemlerinde kontrollü bir ortam sunacak olan FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi, 31 Mayıs itibarıyla hizmete girmiştir.

FAST Sistemi üzerine kurulmuş bir aracılık hizmeti olan Güvenli Ödeme İşlemi, yetkili kurumlarca onay veya tescil gerektiren işlemlerde para transferlerinin güvenliğini sağlamak için geliştirilmiştir. Bu hizmet kapsamında, süreçler tamamlanana kadar tutar, FAST katılımcısı bir kuruluşta bekletilerek işlemin taraflarına güvence sunulmaktadır.

Bu hizmet sayesinde, ödeme yapacak kullanıcıya onay veya tescil işlemi tamamlanmadan önce paranın karşı tarafa aktarılmayacağı, ödeme alacak kullanıcıya ise onay veya tescil işlemi gerçekleştiğinde paranın hesabına geçeceği garanti edilmektedir.

İlk Aşamada Limit 2 Milyon Tl

FAST Güvenli Ödeme İşlemi, başlangıçta 2 milyon TL işlem limiti ile kullanılabilir olacak. Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi'nin, FAST Sistemi'nin diğer katman servisleri gibi hızla yaygınlaşacağı tahmin ediliyor.