Eyüpsultan'da Okul Müdürü Cinayeti: Öğretmenler Eylemde!

Eyüpsultan'da Okul Müdürü Cinayeti: Öğretmenler Eylemde!
Eyüpsultan'da İbrahim Oktugan adlı okul müdürünün öldürülmesinin ardından öğretmenler eyleme hazırlanıyor. Bugün gerçekleştirilecek olan eylem nedeniyle birçok öğretmen, okullarda ders vermeyecek.

Öğretmenlere karşı şiddet vakaları her gün artıyor gibi görünüyor. Son günlerde bir kadın öğretmenin bir öğrenci velisi tarafından saldırıya uğraması ve bir okul müdürünün öğrencisi tarafından öldürülmesi gibi üzücü olaylar yaşandı. Bu nedenle, öğretmenler bugün protesto eylemi yapma kararı aldılar.

Son şiddet olayları öğretmenlerin gündemini işgal etti. Eğitim sendikaları da öğretmenlerin güvenliğini sağlamak adına hızlı önlemler alınması gerektiğini vurgulayarak 10 Mayıs 2024'te bir günlük iş durdurma eylemi düzenleme kararı aldı.

ret.jpeg

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde birçok öğretmen, derslere katılmama eylemi gerçekleştirecek. Sendikalar, öğretmenlerin güvenliğini sağlamak için daha etkili önlemler alınması gerektiğini belirtiyor. Öğretmenlerin derslere katılmaması nedeniyle bugün okullarda eğitim yapılamayacak.

Ne olmuştu?

İstanbul Eyüpsultan’da bir özel lisede okuyan Iraklı 17 yaşındaki Y.K., Aralık 2023’te disiplin ihlalleri nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı. Önceki gün okula gelen Y.K., lisenin müdürü 74 yaşındaki İbrahim Oktugan’ın odasına girerek silahla ateş etti ve kaçtı. Oktugan, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Öğrencilerin ve öğretmenlerin gözü önünde gerçekleşen bu cinayet ülke gündemini sarsdı. İbrahim öğretmenin öldürüldüğü okulda dün hüzün vardı. Dersler yapılmadı.

Bakan Tekin'den Öğretmenlere Yönelik Şiddet Açıklaması

"Öğretmenlerimize, eğitim çalışanlarımıza kalkan el, tüm toplumumuza, geleceğimize, huzurumuza kast etmiştir. Şiddetin her türlüsüne karşı devlet olarak, millet olarak en sert şekilde karşı durmalı, en ağır tepkiyi vermeliyiz. Devletimiz tüm iradesiyle bu tür şiddet olaylarının karşısında olmuştur ve olmaya devam edecektir. Bu tür vahşet ve şiddet olaylarına karışanların gerekli cezayı alması için Bakanlık olarak bu işin peşini bırakmayacağız." dedi.

''Öğretmenlerimiz Yalnız Değildir''


"Öğretmenlerimiz asla yalnız değildir. Öğretmenlerimizin, ailelerinin yanında olacağız. Onların hukukunu her daim korumaya devam edeceğimizin bilinmesini istiyorum. ‘Şiddete dur’ demek ve faillerin en ağır cezayı almalarını sağlamak için Öğretmen Meslek Kanunu’na ilişkin düzenlemeleri de içeren kanun teklifini Meclis gündemine en kısa zamanda getireceğiz. Tüm siyasi partilere de buradan bize destek olmaları için çağrıda bulunuyorum. Gelin hep birlikte ‘Şiddete dur’ diyelim.” şeklinde konuştu.