Eş Başkanlara Yönelik Yurt Dışı Yasaklarına Karşı DEM Parti'den Sert Tepk

Eş Başkanlara Yönelik Yurt Dışı Yasaklarına Karşı DEM Parti'den Sert Tepk
DEM Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki, belediye eş başkanlarına yurt dışı yasağı getirilmesini eleştirirken, Ali Yerlikaya ve Süleyman Soylu'ya karşı sert tepki gösterdi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Yerel İdarelerden Sorumlu Eş Başkanı Mehmet Rüştü Tiryaki, vali tayinlerine dair Meclis’te medya toplantısı düzenledi.

Diyarbakır ve Mardin’in yanı sıra diğer bölge şehirlerinde çıkan yangınlarına işaret eden Tiryaki, yönettikleri şehirlerin ilk anlardan itibaren yangına müdahale ettiğini hatırlattı. Tiryaki, devlet yetkililerinin ise telefonlarına çıkmadıklarını ve yangına müdahale etmediklerini ifade etti. Tiryaki, havadan da müdahalenin gerçekleşmediğini belirterek, “Gece gündüz SİHA’lar, uçaklar, helikopterler ile operasyonlar yapanlar ve bunu gururla anlatanlar mesele vatandaşın hayatı, hayvanların hayatı olunca yapmadılar” diyerek konuştu.

Eş Belediye Başkanlarına Kısıtlama

Kayyım atanmış belediyelerin milyarlarca borç ile karşı karşıya olduğunu dile getiren Tiryaki, bu borçların uzun yıllar boyunca ödenemeyeceğini ifade etti. Tiryaki, belediye eş başkanlarına yurt dışına çıkış yasağı uygulandığını belirterek şunları söyledi: “Şirket olsaydı çoktan iflas etmişti. AKP için kötülüğün sınırı yok. Borç batağındaki belediye eşbaşkanları yurt dışına gitmesin, kaynak aramasın, uluslararası ilişki geliştirmesin, belediyeler arasında kardeşlik köprüsü kurmasın diye şimdiden çok sayıda belediye eşbaşkanımıza yurt dışına çıkış yasağı getirmiş. Bu bir mahkeme kararı da değil. Mahkeme herhangi bir belediye eşbaşkanımıza yurt dışına çıkış yasağı vermiş değil. İçişleri bakanlığı tamamen keyfi bir karar ile belediye eşbaşkanlarımızın yurt dışına çıkmasını yasaklamış vaziyette. Bunun olağanüstü hal rejimi olduğu çok açık. Bu uygulama bundan kaynaklanıyor. OHAL rejimi kalıcı biçimde sürüyor. Biz bakanlığın bu kararını reddediyoruz. Belediyelerimizi borç batağına sürüklediniz. Tasarruf adı altında iş yapmasına izin vermiyorsunuz. İller Bankası kayyım sırasında yapmadığı kesintileri şu an yapıyor. DEDAŞ kayyımdan tahsis edemediği faturaları bu gün belediyelerimizden tahsis etmeye çalışıyor. Halkımızı daha ne kadar cezalandırılacaksınız? Bırakın belediyelerimize kaynak yaratalım. Eğer siz ödemeyeceksiniz, hırsız kayyımlarınız borçlarını biz ödeyelim. Biz bunu yapabiliriz. Yeter ki bakanlık buna engel olmasın." ifadelerine yer verdi.

Bakan’a Seslendi

İçişleri Bakanlığı’na seslenen Tiryaki, eski bakan Süleyman Soylu’nun yeteri derece kötülük yaptığını söyledi. Tirkayi, Aynı kötülükleri yapmayacağını inanıyoruz. Ya bunu yapmayarak saygı ile anılacaksınız ya da selefiniz gibi anılacaksınız. Kayyım atamasını durdurun, Hakkari belediye eşbaşkanımızı göreve iade edin. Getirdiğiniz yurt dışı yasaklarını ortadan kaldırın. Kayyımcı ve yasakçı bir bakan olarak anılmak istemiyorsanız bu konularda bir adım attın açıklamasında bulundu.