Erzincan İliç Heyelan Felaketinde ÇED İzni Veren İsim Belli: Murat Kurum

Erzincan İliç Heyelan Felaketinde ÇED İzni Veren İsim Belli: Murat Kurum
Erzincan İliç'te 3.5 ay önceki heyelan felaketinde 9 işçi yaşamını yitirdi. Olayda, ÇED olumlu ve Kapasite Artışı iznini veren isim Murat Kurum olarak belirlendi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz, Murat Kurum imzalı belgeyi yorumladı. Yavuzyılmaz,“İktidarın maden faciası sonrası sır gibi sakladığı bir belge vardı. Bu belgeye ulaştık. ÇED olur kararını bizzat dönemin bakanı Murat Kurum vermiş, Bakan’ın ‘Olur’ imzalı belgesi ortaya çıktı” dedi.

Yavuzyılmaz şunları söyledi:

"Fezleke Hazırlanmalı"

“ÇED Olumlu Kararında Bakanın imzası var ve bu bakımdan dönemin Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum’da asli kusurludur. Bu imza felaketin altına atılan imzadır. İliç Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan Bilirkişi Raporuna göre; ÇED Olumlu Kararı veren yetkililer asli kusurludur. Murat Kurum bu kararı ve imzası ile 9 madencinin şehit olduğu kazaya zemin hazırlamıştır. İliç Cumhuriyet Savcılığı Kurum hakkında fezleke hazırlamalı, bu fezleke Adalet Bakanlığı aracılığı ile TBMM’ye gönderilmeli ve Kurum’un dokunulmazlığı önce komisyonda sonra Genel Kurul’da kaldırılarak yargılanmasının önü açılmalıdır. 9 şehidin ruhu, Murat Kurum’u izlemektedir.” ifadelerini kullandı.

kurum1.webp