Ermenek Okulundan Çanakkale Müzesi

Ermenek Okulundan Çanakkale Müzesi
Ermenek ilçesindeki Fikret Ünlü Yatılı Bölge Ortaokulu öğretmenleri, Çanakkale Savaşı'nı merak eden öğrencileri için okul içinde Çanakkale Savaşı Anı Evi kurdu.

Ermenek Kaymakamı Fatih Erdoğan, Belediye Başkanı Mustafa Bozcu ve İl Genel Meclisi Başkanı Eyyup Çayır, öğrencilerin birebir katılımıyla gerçekleştirilen müze açılışını gerçekleştirdi. Açılışın ardından ilçe protokolü müzeyi ziyaret etti.

Yaklaşık 1 aydır 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümü için hazırlandıklarını söyleyen okulun Türkçe Öğretmeni Ersin Ay, "Biz çocuklarımıza derslerde önemli günlerde Çanakkale'yi sürekli anlatıyoruz, akıllı tahtadan gösteriyoruz, videolar izletiyoruz ama Çanakkale’yi tam anlamıyla çocuklarımıza aktaramıyorduk. Çocuklarımız da Çanakkale'ye gitmeyi çok istiyordu. Çalışmalarda özellikle bunu dile getiriyorlardı. Biz de imkanlardan dolayı çocuklarımızı Çanakkale'ye götüremezsek, dedik ki öğretmen arkadaşlarımızla Çanakkale’yi okulumuza getirelim. Bir ay öncesinden başladık çalışmalara. Top yaptık, tüfek yaptık, işte mevziler, siperler, araç gereç, bir ay boyunca biz bir aydır çalışıyoruz. Yaklaşık 9-10 tane öğretmenimiz, 55-60 tane öğrencimiz bu projenin içinde bir aydır aktif olarak çalışmakta. Son 15 gün özellikle çok yoğun tempoda, çok sıkı bir çalışma yaptık. Ramazan'ın etkisiyle çalışmalarımızı iftardan sonrasına kaydırdık. Çocuklarımıza, öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum buradan. İftardan sonra yılmadan, bıkmadan bizle beraber çalışarak müzeyi bu güzel Çanakkale programını ortaya çıkardılar. Onlara gerçekten canını gönülden teşekkür ediyorum. Müzemiz diğer okuldaki öğrencilerin, öğretmenlerin ve Ermenek halkının da görmesi için bir hafta kadar açık kalacak. Bir hafta müzemizi sergilemeye devam edeceğiz görmek isteyen Çanakkale ruhunu yaşamak isteyen herkese müzemize bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Müzede Atatürk’e can veren Muhammed Enes Çelebi ise, “Atatürk'ü canlandırmak benim içi gurur verici bir durum. Üstümdeki kıyafetler ve benzetmeler, hocalarım da sağ olsun onların yardımlarıyla daha da çok benzedim ve müzemize katkıda bulundum” dedi.

Müzeyi gezen diğer öğrenciler de çok duygu dolu anlar yaşadıklarını söyledi.