Ergenekon Davası: Eski Hakimlerin Mahkumiyeti ve Tutuklanmaları

Ergenekon Davası: Eski Hakimlerin Mahkumiyeti ve Tutuklanmaları
Eski hakimler Hasan Hüseyin Özese, Fatih Mehmet Uslu, Nihat Topal ve Hüsnü Çalmuk'un mahkumiyet kararları kesinleşti ve tutuklanmaları kararlaştırıldı.

Yargıtay'da görülen Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpas davalarından "Ergenekon"a ilişkin eski hakim ve savcıların yargılandığı davada, sanıklar Hasan Hüseyin Özese, Fatih Mehmet Uslu ve Nihat Topal'a 22 yıl 6'şar ay, Hüsnü Çalmuk'a ise 21 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

İlk derece mahkemesi niteliğindeki Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nde görülen duruşmada, tutuksuz sanık Hüsnü Çalmuk ile bazı müştekiler hazır bulunurken, başka suçtan tutuklu olan sanık Mehmet Murat Yönder cezaevinden video konferans yöntemiyle katıldı.

Dava dosyasına gelen belgelerin okunmasının ardından görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, daha önce açıklanan esas hakkındaki görüşü doğrultusunda sanıkların cezalandırılmasını talep etti.

Hazır bulunan sanıkların son beyanlarının alınmasının ardından karar verilmek üzere duruşmaya ara verildi.

4 Mahkumiyet, 4 Tutuklama Kararı

Yargıtay 8. Ceza Dairesi tarafından, firari konumda olan sanıklar Sedat Sami Haşıloğlu, Hadi Çağdır, Fikret Seçen ve Zekeriya Öz ile "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlamasıyla yargılanan sanıklar Ercan Fırat, Nihat Taşkın ve Alpaslan Uz için mahkumiyet ve tutuklama kararları verildi. Ayrıca, bu dosyaların ayrılmasına karar verildi.

Daire, sanıklardan Hasan Hüseyin Özese, Fatih Mehmet Uslu ve Nihat Topal'a "zincirleme şekilde görevi kötüye kullanma" suçundan 2 yıl 3'er ay hapis cezası verdi. Ayrıca, Ergenekon davasında yargılanan sanıkların, hukuka aykırı şekilde "terör maksadıyla zincirleme şekilde hürriyetlerinden yoksun bıraktıkları" gerekçesiyle de 20 yıl 3'er ay olmak üzere toplam 22 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldı.

Sanık Hüsnü Çalmuk'u "terör maksadıyla zincirleme şekilde kişileri hürriyetinden yoksun bırakma" suçundan 20 yıl 3 ay hapis cezasına çarptıran mahkeme, "görevi kötüye kullanma" suçundan ise 1 yıl hapis cezası verdi.

Daire, sanıklar Mehmet Ali Pekgüzel, Mehmet Murat Dalkuş ve Mehmet Murat Yönder hakkında ise atılı suçlardan beraat kararı verdi.

Mahkumiyetleri kesinleşen eski hakimler Hasan Hüseyin Özese, Fatih Mehmet Uslu, Nihat Topal ve Hüsnü Çalmuk'un tutuklanmalarına karar verildi.