Ereğlide fidan dikimi yapıldı

Ereğlide fidan dikimi yapıldı
Belediye tarafından daha önce çöplük alanı olarak kullanılan Organize Sanayi Bölgesi karşısındaki alana ilk etapta 700 ağaç dikimi yapılırken, bu arazinin yakın bir zamanda ormana dönüşmesi ile piknik

Ereğli Belediyesi tarafından projelendirilerek, Ereğli Hatıra Ormanı haline getirilen 100 bin metrekarelik alanda düzenlenen ağaç dikim programında konuşma yapan Tarım İlçe Müdürü Özkan Özgüven, “Toplumda çevre bilincini oluşturarak, toprak ve rüzgar erozyonunu önlemek için yeşil alanı özendirmek ve ormanlık bölge oluşturulmasını sağlamak zorundayız. Artık çevre sorunlarıyla mücadelede resmi kurumların çalışmalarının yanı sıra sivil toplum örgütleri ve halkında çeşitli nedenlerle ağaç dikimini alışkanlık haline getirmesini sağlayarak ağaç dikimine önem verilmesini özendirecek projeler geliştirmeliyiz. Bu alan sayesinde Ereğli’ye yeşil bir alan daha kavuşturulmuş olacak” dedi.

 

Ereğli Belediye Başkanı Ahmet Özdoğan ise yaptığı konuşmada, Ereğli’nin çöp alanını, yeşil alan haline getireceklerini ifade ederek, “Daha önce çöp yığınlarının bulunduğu ve naylon poşetlerin uçuştuğu bu alanda artık yeşil fidanlar ve ormana dönüşecek ağaçlandırmalar yer alacaktır. Ereğli yeşilini arttırarak koruyacaktır. Akgöl’ü kaybettik ve bölgemiz yoğun rüzgarların yaşandığı, yağışın düşmediği bir yer konumuna geldi. Artık her fırsatta Ereğli’nin dört bir tarafında oluşturulacak ormanlık ve ağaçlık araziler ile iklim dokusunda da önemli değişiklikler yaşayacağız. Özellikle Arıtma tesisi sayesinde Akgöl’ü doldurabilirsek, bu havzanın çok daha fazla öneme sahip olduğunu gelecek kuşaklarla birlikte göreceğiz” şeklinde konuştu.

 

Ereğli Kaymakamı Cevdet Can ise, “Bir oluşumun başarısı birlikte çalışmaktan geçer. Bizim ilçemiz başarılı olmak için birlikte hareket etme zorunluluğundadır. Konya ölçeğinde ele alacak olursak, bu coğrafyada Ereğli iklimi diğerlerinden daha değişik olarak göze batar. Konya zaten ez yağış alan bir yapıya sahipken, son yıllarda Ereğli ve Karapınar oradan daha az bir yağışı bölgesinde görmektedir. Eskiden ise Akgöl sayesinde bu bölge yağış sıkıntısı çekmiyordu. Her yıl yaşanan kum fırtınaları görülmüyordu. Dünyanın her yerinde rüzgarlar yağmuru getirir, ancak Ereğli’mizde rüzgar sadece kumu getirmekte. Bunun önüne geçebilmek için çevre bilincine önem vermek zorundayız. Ereğli’mizde çevre ile ilgili iki önemli proje geliştirdik. Bunlardan ilki Arıtma Tesisi, ikincisi ise İvriz Barajı sulama projesi. Bu gün Konya’da bile olmayan bu projelere ek olarak TOKİ ile birlikte yine tarıma dayılı olarak gerçekleşecek olan Hayvancılık Organize Sanayi projesinin bölgemizde pilot olarak uygulanacak olması bile çevre bilinciyle örtüşen konulardır. Ereğli’de ağaçlandırmaya önem vermek ve sonuç alabilmek için mutlaka Ereğli Ağaçlandırma Komisyonu’nu kurarak hayata geçirmek zorundayız. Bu kurul ile bölgemizde nerelerin mera olarak, nerelerin ağaçlandırma sahası olarak kalacağını belirleyerek ıslah çalışmalarını başlatmalıyız” diye konuştu.