Ereğli İlçe Tarımda SMS dönemi

Ereğli İlçe Tarımda SMS dönemi
Ereğli İlçe Tarım Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan cep telefonundan kısa mesaj sistemi ile üreticiler bütün dönem boyunca yürütecekleri tarımsal uygulamalar hakkında bilgilendiriliyor.

Ereğli İlçe Tarım Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan cep telefonundan kısa mesaj sistemi ile üreticiler bütün dönem boyunca yürütecekleri tarımsal uygulamalar hakkında bilgilendiriliyor. Ereğli İlçe Tarım Müdürü Özkan Özgüven konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, üç yıldır kısmi olarak yapılan uygulamanın şu anda kayıtlı 3 bin 500 çiftçinin her birine ulaşılarak yaygın hale getirildiğini söyledi.

 

 

 

İlçe Tarım Müdürü Özgüven, cep telefonlarına ulaştıkları çiftçiler ile bu sistem sayesinde ürün gruplarına göre ayrım yapma şansına da sahip olduklarını belirterek, “Örneğin meyve, sebze, mısır ve hayvan üreticiliğiyle uğraşan çiftçi guruplarımıza, SMS yoluyla her ürünün ekim, gübrelenmesi ve ilaçlanması zamanı hakkında bilgilendirmede ve uyarılarda bulunuyoruz. Ayrıca sahadaki kontrollerimizden sonra da üreticilerimize kısa mesajla yapılan ve yapılması gereken çalışmalar konusunda bilgi veriyoruz. Böylece üreticilerimiz bu uygulamaları zamanında ve doğru yaparak verim ve kalite artışı sağlıyorlar” dedi.

 

 

İlçe Tarım Müdürü Özgüven, meyve üreticilerine yönelik olarak bu dönemde Ateş Yanıklığı Hastalığı ve Çiçek Zınnı zararlısına karşı gerekli uyarıları SMS yoluyla yaptıklarını söyleyerek, özellikle dönem itibari ile Çiçeği yiyerek zarar veren Çiçek Zınnı zararlısına karşı çiftçileri tekrar uyardı.

 

 

Mücadele edilmediği takdirde çok büyük zarar veren bu zararlıya karşı ilaçlı mücadeleden ziyade kültürel bir uygulama olan plastik mavi kapların içlerine su konarak kullanılmasını öneren Özgüven, özellikle arı hareketliliği yoğun olduğu bu dönemde ilaçlı mücadele tavsiye edilmediğini sözlerine ekledi.