Erdoğan'ın Sayıştay 162. Kuruluş Yıl Dönümü Konuşması

Erdoğan'ın Sayıştay 162. Kuruluş Yıl Dönümü Konuşması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sayıştay'ın 162. kuruluş yıl dönümü programında önemli bir konuşma gerçekleştirdi, katılımcıları bilgilendirdi ve teşekkür etti.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Sayıştay'ın 162. kuruluş yıl dönümü kutlamaları için düzenlenen etkinliğe katıldı. Program, Sayıştay Başkanlığı Konferans Salonu'nda gerçekleşti.

Erdoğan'ın konuşmasından dikkat çeken noktalar:

-Devletimiz için kritik önemi olan görevi yerine getiren siz kardeşlerimi gönülden tebrik ediyorum. Ülkeye hizmet yolunda rehavete yer yoktur. Görevini yapmamanın bahanesi olamaz. Devlet erklerimizin tamamı millete efendilik taslamak için değil hizmet için vardır. Milletimizin takdiriyle geldiğimiz görevlerde bu bilinçle hareket ettik.

-Bürokratik vesayeti ülkemiz için bir tehdit kaynağı olarak gördük. Bazı kamu hizmetlerinde vatandaşlarımızın şikayetlerinin çoğaldığının farkındayız. Halktan kopuk, görev şuuru eksik eski alışkanlıkların tekrar baş göstermesine izin vermeyiz. Halkımızın serzenişlerine kulaklarımızı tıkamıyoruz. Vatandaşlarımızın kamu hizmetlerinden memnuniyetlerini artırmak amacıyla gayretlerimizi artıracağız.

-Türkiye Yüzyılının kilometre taşlarından biri yeni ve sivil bir anayasadır. Anayasanın demokratikleşmesine yönelik çok kritik adımlar attık. Yeni hükümet sistemi sayesinde siyasi belirsizlik ortadan kalktı. Yönetimde güven ve istikrar tesis edildi. Bundan bir yıl önce milletimiz seçimlerin belli olmasıyla işine gücüne normal mesaisine döndü. Yıllarca belirsizle bedel ödeyen ülkemiz bu kazanımı gördü. Elbette sistemin işleyişinde aksaklıklar olabilir. Bir sistemi iyileştirmek için her türlü adımı atmaya hazır olduğumuzu söylüyoruz. Eskiye bakmak yerine geleceğe bakmak şarttır. Türkiye'yi darbe anayasasından kurtarmak bizim için milli bir görevdir. Türkiye'nin yeni anayasaya kavuşması için yapıcı tavrımızı son raddeye kadar muhafaza edeceğiz.

-Yönetim anlayışımız kadar denetim anlayışımızı da geliştirmek zorundayız. Kadim devlet geleneğinde de teftiş her zaman önemsenmiştir. Ülkemizde vergilerin, gelirlerin nasıl harcandığı Sayıştay tarafından denetleniyor. Milletimizin vergileri harcayan hiçbir kurum insanımızın yüreğini sızlatacak savurganlık içinde olamaz. Birilerinin sahi reklam bütçesine dönüşmesi hoş karşılanamaz.