Erdoğan, İmamoğlu'na Oy Veren AKP'li Belediye Başkanlarını Bulmayı İstiyor

Erdoğan, İmamoğlu'na Oy Veren AKP'li Belediye Başkanlarını Bulmayı İstiyor
AKP'li belediye başkanlarının İmamoğlu'na oy verdiği iddiasıyla Erdoğan'ın isimlerin bulunmasını ve aksi halde Yılmaz'ın istifasını istediği söyleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak 31 Mart'ta tekrar seçilen Ekrem İmamoğlu, yerel seçimlerde birinci olan CHP'nin Türkiye Belediyeler Birliği adayı oldu. 5 Haziran'daki seçimde İmamoğlu, AKP'nin adayı Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ile yarıştı. İmamoğlu 515 oy alırken, Genç sadece 250 oyda kaldı.

Seçimlerde İmamoğlu'nun listesinde DEM Partili iki, YRP ve İYİ Partili bir isim encümen olarak yer aldı.

Seçimlerin ardından İmamoğlu'na AKP'li bazı kişilerin de oy verdiği belirlenmişti. AKP Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın liderliğinde partinin yönetimindeki bazı üyelerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu gelişmeye sert bir tepki gösterdi.

Erdoğan, söz konusu üyelerin belirlenerek savunmalarının alınmasını ve bu davranışlarının nedenlerinin öğrenilmesini istedi. Yılmaz'ın da Erdoğan'a bu konuda kısa sürede bilgi vereceğini ve çalışmalara başladığını bildirdiği öğrenildi.

CHP'nin TBB seçimlerinde 448 delegesi varken, seçilmiş delegelerle birlikte TBB'nin delege sayısı 868'e ulaşıyor. DEM Parti'nin 64, YRP'nin 15, MHP'nin 56 delegesi bulunuyor. AKP'nin ise 277 delegesi bulunmaktadır.

MHP seçimlere katılmazken, YRP ve DEM Parti'den de seçimlere katılmayan isimler olduğu için, sandıklarda İmamoğlu'nun CHP'nin delege sayısından fazla oy almasının AKP'lilerin İmamoğlu'na oy vermesinden kaynaklandığı belirtiliyor.

İmamoğlu'nun oyu ile CHP delegeleri arasında 67 oy farkı bulunuyor. AKP'nin delegeleri ile Genç'in oy farkı ise 27 olarak görünüyor.