Erdoğan: İhracatçılara Pazartesi Başlayacak Düzenleme için "Müjde"

Erdoğan: İhracatçılara Pazartesi Başlayacak Düzenleme için "Müjde"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TİM Genel Kurulu'nda, ihracatçılara yönelik pazartesi başlayacak düzenlemeyi 'müjde' olarak duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde TİM 31. Olağan Genel Kurulu'nda konuştu. Enflasyonun düşmeye başladığını belirten Erdoğan, "Türkiye ekonomisi bu sürecin sonunda çok farklı bir lige yükselecektir" şeklinde konuştu.

Erdoğan'ın açıklamaları:

''İhracatın şampiyonları olarak ödül alacak olan tüm firmalarımızı ve iş insanlarımızı tebrik ediyorum. Bizim kültürümüzde malum, marifet iltifata tabiidir. Hakkı teslim etmenin yanı sıra yeni başarıların da önünün açılmasını sağlar. Bu ülkenin herhangi bir vatandaşının böylesi bir başarıdan gurur duymaması mümkün değil. 150 bin ihracatçımızın her birine ürünlerimizi dünyanın dört bir ucuna ulaştırdıkları için teşekkür ediyorum. İhracatçılarımızı ticaret diplomasisinin akıncıları, Türk ekonomisinin yurt dışındaki sancaktarları olarak görüyoruz. 2002'de bir haftada yaptığımız ihracatı artık 1 günde gerçekleştiriyoruz. İhracat yapmayan ilimiz kalmadı. Klavye ekonomistleri bunları görmüyor olabilir, fildişi kulelerinde ahkam kesenler bunları anlamıyor olabilir ama bu gerçekleri işin içinde olan siz kardeşlerim çok ama çok iyi biliyor.

Mayıs ayı ihracatımız tüm ayların en yüksek ihracat değeri oldu. İthalatımızdaki düşüş eğilimi ise mayıs ayında da devam etti. 2024 yılı mayısında ihracattaki artış ve ithalattaki azalışın da etkisiyle dış ticaret açığımız yüzde 47.8 düşüş gösterdi. 2024 yılının ilk 5 ayında ise ihracatımız bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4.5 kıyasla, 106 milyar 914 milyon dolara çıktı. Turizm gelirlerindeki artış da orta vadeli program hedeflerinden çok daha iyi gerçekleşecek. 2024 sonunda mal ihracatımızı 267 milyar dolara ve hizmet ihracatımızı 110 milyar dolara mutlaka taşıyacağız. '' ifadelerinde yer verdi.

"Müjdeli bir haber vermek istiyorum"

Bugün sevindirici bir gelişmeyi paylaşmak istiyorum. İhracatçılarımız için döviz bozdurma zorunluluğunu yüzde 40'tan yüzde 30'a düşürdük. Bu düzenleme pazartesi gününden itibaren yürürlüğe girecek.

"Dezenflasyon sürecine adım atıyoruz"

Fiyat artışlarıyla mücadelede en zorlu zamanların artık arkamızda olduğuna inanıyoruz. Şimdi yeni bir evreye, dezenflasyon sürecine giriyoruz. Geçmişte enflasyonu nasıl tek hanelere çektiysek, aynı başarıyı tekrar elde etmeyi hedefliyoruz. Ekonomik büyüme tarafında da olumlu gelişmeler kaydediyoruz.

Ülkemize dış yatırım akışı devam ediyor. Borçlanma maliyetleri daha makul seviyelere geriliyor. Ülkemizin CDS primi düşüş gösteriyor. Kredi derecelendirme kuruluşlarının not artışları ve olumlu görünümleri de göz önünde bulundurulmalı.

Türkiye ekonomisi, bu süreç sona erdiğinde önemli bir ivme kazanacaktır.