EPDK'dan Benzin ve Mazotta Tek Fiyat Uygulaması: 15 Mayıs'ta Başlıyor!

EPDK'dan Benzin ve Mazotta Tek Fiyat Uygulaması: 15 Mayıs'ta Başlıyor!
EPDK, VMax, VPro gibi ifadelerin kullanımını yasaklayarak akaryakıtta tek fiyat uygulamasını 15 Mayıs'ta başlatıyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) son aldığı karara göre, benzin ve mazotta katkılı yakıt ürünlerinde tek bir fiyat uygulanacak. Yeni uygulama 15 Mayıs Pazartesi günü başlayacak. Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Kayseri Bölge Başkanı İbrahim Polat, yeni uygulamanın halk için olumlu olduğunu ifade etti. Polat, akaryakıt fiyatlarında daha fazla düşüş beklediğini de belirtti.

15 Mayıs'ta Tabelaya Yansıyacak

Polat, “Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) geçtiğimiz günlerde aldığı kurul kararı ile birlikte katkılı yakıtlarla katkısız yakıtların fiyatlarının tek uygulanmasına yönelik bir karar verdi. Bu kararla birlikte şu anda sadece mazot ve benzine uygulanacak. Esasında ürünün çeşitliliği devam ediyor ama fiyat politikası olarak mazot tek fiyat, sonrasında da benzin tek fiyat olarak uygulama olacak. 15 Mayıs itibari ile de yürürlüğe girecek" ifadelerini kullandı.

Akaryakıt fiyatlarındaki gelişmeleri de açıklayan Polat, "Bu aralarda da benzin, motorin ve LPG’de bir düşüş gerçekleşiyor. Çünkü döviz kurunda geriye doğru bir etkileşim var. Brent petrol de zirveye çıkmıştı, 92 dolarlar seviyesine gelmişti ama şu anda 87 dolar civarlarında. Brent petrol ve döviz kurunun etkisi ile birlikte de yakıt fiyatları da bu gidişle düşmeye devam edecek." dedi.

Polat, kararın şirketlere değil, vatandaşlara fayda sağlayacağını belirterek,“Bu karar akaryakıt satıcılarının, büyük şirketlerin işine esasında yaramadı. Çünkü bu katkılı yakıtlarda bir emek var. Yani insanların bu yakıtları çıkarabilmek için performans yakıt olarak gördüğü, enjektör, partikül temizleyici için olan bu katkılı yakıtların bir maliyeti vardır. Bu maliyetler esasında sadece o 3-5 kuruşla yansıtılıyordu pompaya. Çok büyük farklar da yoktu. 5 kuruşu geçen bir fark yoktu. Aynı fiyatı uygulama politikasına gelince kar durumundan biraz daha mahrumiyet olacaktır. Bu durum da vatandaşın işine yaradı. Bu gidişle işlerin açılması ve döviz kuru ve brent petrolün gerilemesi ile fiyatlar bir düşüşe geçti” irdelemesini yaptı.