EPDK Kararı: Akaryakıt Fiyatları Eşitlendi

EPDK Kararı: Akaryakıt Fiyatları Eşitlendi
EPDK'nın kararıyla farklılaştırılmış akaryakıt ürünleri istasyonlarda eşit fiyata satılacak; 13 bin bayide fiyat güncellemesi yapıldı.

EPDK'nın farklılaştırılmış yakıt ürünlerinin istasyonlarda eşit fiyata satılmasına dair kararı bugün resmi olarak yürürlüğe girdi. 13 bin istasyonda fiyat güncellemesi gerçekleştirildi.

EPDK'nın Kurul kararına göre, bugünden itibaren akaryakıt istasyonlarında, farklılaştırılmış olsun veya olmasın aynı tür yakıt için fiyat farkı uygulanmayacak. Akaryakıt istasyonlarında,

"95 oktan benzin ve dizel, ultra force (ultra kuvvet), power (güçlü), fuelsave (yakıt tasarruflu), VMax, VPro" gibi ifadelerle farklı fiyatlarla ürün satışı yapılmayacak.

EPDK'den yapılan açıklamada, dağıtıcı lisansı sahiplerinin farklılaştırılmış akaryakıt satışına devam edebileceği ancak bu özelliklerin fiyatı değiştirmeyeceği belirtildi.

Açıklamada, tüketici nezdindeki belirsizliklerin önüne geçilmesinin, dağıtıcı ve bayilerin operasyonlarında kolaylık sağlanmasının amaçlandığı karara ilişkin, "Türkiye'de yaklaşık 13 bin bayi ile tüketicilerin akaryakıt ihtiyaçları en yüksek hizmet ve kalite standartlarıyla karşılanmaktadır. Akaryakıt Kalite İzleme Sistemi ile akaryakıt bayilerinde ve Depo Akaryakıt Kalite İzleme Sistemi ile de akaryakıt dolum terminallerinde kalite izlemesi aralıksız olarak sürdürülmektedir." açıklaması yapıldı.

EPDK, dağıtıcı lisansı sahiplerinin belirli katkı maddelerini akaryakıt ürünlerine eklemelerine izin verdi. Ancak, bu katkı maddelerini kullanmadan önce EPDK'yi bilgilendirme ve gerekli izinleri alma yükümlülüklerinde herhangi bir değişiklik yapılmadı.

"AKARYAKIT İSTASYONLARININ FİNANSMAN MALİYETİ DÜŞECEK"

EPDK'nin Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı İmran Okumuş,"EPDK'nin bu kararı, finansman maliyetinin çok yüksek olduğu bir dönemde akaryakıt istasyonlarının finansman maliyetlerini az da olsa düşürecektir." dedi.

Okumuş, akaryakıt istasyonlarının ekonomik olarak zorlu bir dönemden geçtiğini ifade ederek,"Bayiler, katkılı ya da katkısız sattığı her litre akaryakıttan zarar ediyor. Bayilerin kar paylarının artırılmasına ilişkin talebimizi devletimizin her kademesine ilettik ve süreci yakından takip ediyoruz. Kuruşla çalışan ama maliyetleri yüzdesel olarak artan bayilerin kar paylarının da yüzdesel olmasına ilişkin talebimizin takipçisiyiz." ifadelerinde bulundu.