Engelli Genç Şampiyonaya Havuz Olmadığı İçin Denizde Hazırlanıyor

Engelli Genç Şampiyonaya Havuz Olmadığı İçin Denizde Hazırlanıyor
Mersin’in Silifke ilçesinde bedensel engelli Umut Gençler, Aksaray’da yapılacak olan Engelliler Türkiye Şampiyonası Milli Takım seçmelerine havuz olmadığı için kış ortasında denize girerek hazırlanıyor.

Aksaray’da yapılacak olan Engelliler Türkiye Şampiyonası Milli Takım seçmelerine günde 1 saat denize girerek hazırlanan Umut Gençler’in (39) en büyük destekçileri ise annesi Teslime Gençler (67) ve üyesi olduğu Silifke Engelliler Derneği Başkanı Nurettin Ateş.

7 yaşında geçirdiği kaza sonucu bir kolunu dirseğinden kaybettiğini belirten Umut Gençler, “Gaziantep Tenis ve Yüzme Spor Kulübünün sporcusuyum. Gaziantep GASKİ’de engelli statüsünde memur olarak görev yapıyorum. 18 Ocak’ta Aksaray’da yapılacak olan Engelliler Türkiye Şampiyonası Milli Takım seçmelerine görev yaptığım Gaziantep’te kapalı yüzme havuzlarında hazırlanıyordum. Ancak annem Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Taşucu Mahallesi’nde yalnız yaşıyor. Ayda 3 veya 4 defa annemin rahatsızlığı nedeniyle yanına gelmek zorundayım. Annemin yanına geldiğim süre içerisinde de kapalı yüzme havuzu olmadığı için mecbur bu kara kışta denize girerek seçmelere hazırlanıyorum. 2002 yılından bu zamana kadar Türkiye şampiyonalarına katıldım. 40’a yakın madalyam var. Bu şampiyonalarda 1’inci, 2’nci ve 3’üncü olarak başarılar elde ettim. Aksaray’da yapılacak olan seçmelerde 100 metre kurbağa, 100 metre serbest ve 100 metre sırtüstü dalında yarışacağım. Hedefim öncelikle Türkiye şampiyonasını kazanmak sonrasında Avrupa ve dünya şampiyonlarına gitmek olacak” dedi.

Oğlu ile gurur duyduğunu belirten Teslime Gençler, “Oğlum zor şartlarda şampiyonaya hazırlanıyor. Kendisine başarılar diliyorum. Onunla gurur duyuyorum” dedi.

Umut Gençler’in aynı zamanda üyesi olduğu Silifke Engelliler Derneği Başkanı Nurettin Ateş ise “Bu kara kışta zor şartlarda şampiyonaya hazırlanan Umut Gençler kardeşime başarılar diliyorum. Devletimizin bu tür sporcularımıza sahip çıkmasını temenni ediyorum” dedi.