EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, KEMERʹİN ÖNEMİNİ BÖYLE ANLATTI

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, KEMERʹİN ÖNEMİNİ BÖYLE ANLATTI
Karaman Emniyet Müdürlüğü, şehir merkezine kurdukları emniyet kemeri simülatör aracıyla vatandaşa emniyet kemeri takan ve takmayan sürücüler arasındaki farkı canlı olarak gösteriyor.
Aktekke Kent Meydanı’nda iki gün kalacak olan emniyet kemeri simülatör aracı için meydanda bir program düzenlendi. Programa Karaman Valisi Süleyman Kahraman, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Mehmet Kalınsaz, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Kemal Çokdinç, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, daire müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.
Programda konuşan Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürü Asilkan Öztürk, emniyet kemerinin kazalardaki can kayıplarını yüzde 45, ağır yaralanmalarda ise yüzde 50 oranında azalttığının bir gerçek olduğunu söyledi.
Emniyet kemerinin, kaza anında araç içindeki yolcuların dışarı fırlamasını önlediğini, aracın takla atması halinde yolcuların araç içinde sağa sola savrulmasını engellediğini sözlerine ekleyen Öztürk, ʹʹ Çarpmanın vücutta yaratacağı hasarı en aza indirip baş ve omuriliği koruyan emniyet kemeri kullanımı Karamanʹda Türkiye ortalamasının çok üzerine çıkarak yüzde 90ʹlar seviyesine geldi. Bu ise hala yeterli değil. Bizim hedefimiz her sürücünün emniyet kemeri takması ve bunun alışkanlık haline gelmesi. Karaman halkına emniyet kemeri takmayan bir sürücü ile takan bir sürücünün takla atan bir otomobildeki farkını canlı gösterebilmek için Emniyet Genel Müdürlüğümüzden bu simülatör aracını getirttik. Kemer takmayan bir sürücü tamamen otomobilin içinde sağa, sola çarparken kemer takan bir sürücü yerinde sabit kalmakta dedi.
Konuşmaların ardından simülatör aracına binen vatandaşlar 360 derecelik dönüşüyle seyahat halindeyken emniyet kemeri kullanılmadığında kazalarda yaşayabilecekleri üzücü sonuçlar hakkında deneyim sahibi oldular.