EMNİYET BAYRAMDA SIKI DENETİM ALDI

EMNİYET BAYRAMDA SIKI DENETİM ALDI
Kurban Bayramı Tedbirleri Alındı
Karaman Emniyet Müdürlüğü, vatandaşların Kurban Bayramıʹnı huzur ve güven ortamında geçirmeleri için güvenlik tedbirleri aldı.

İl Emniyet Müdürü Lütfü Sönmez, yaptığı yazılı açıklamada, Kurban Bayramını vatandaşların rahat ve huzur içerisinde geçirmesi için asayiş ve trafik yönünden gerekli tedbirlerin alındığını söyledi.

Sönmez, Bayram öncesi vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu kurban pazar yerleri ve alışveriş merkezlerinde; muhtemel hırsızlık, dolandırıcılık olaylarına karşı vatandaşlarımızın dikkatli olmaları; her hangi bir olumsuzluk olduğunda 155 Polis İmdat ve 2138641 numaralı telefonlarına bilgi vermeleri istedi.

Emniyet Müdürü Sönmez, açıklamasının devamında şunları dile getirdi:

“Bayramlarda trafik yoğunluğunun artması sebebiyle, bazen küçük bir dikkatsizlik sonucu meydana gelen trafik kazalarının aile ve toplum hayatında yarattığı yıkımı hepimiz yakından görüyor ve yaşıyoruz. Bayram sevincinin acıya dönüşmemesi için tüm vatandaşlarımızı, trafik kurallarına uymaya, daha dikkatli davranmaya ve üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye davet ediyorum.

Vatandaşlarımızın rahat, huzur ve güven içerisinde seyahat etmelerini sağlamak, trafik kazalarını asgariye indirmek amacıyla Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ve Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince bir dizi tedbirler alınmıştır.

Terminallere giriş ve çıkış yapan bütün otobüslerin; taşımacılık yetki belgeleri, zorunlu mali mesuliyet ve zorunlu ferdi kaza koltuk sigortaları, takoğrafları, sürücülerin sürücü belgesi, alkol durumu, araçların fenni muayene durumu titizlikle kontrol edilerek, araçlarda teknik yönden bir eksiklik arıza tespiti halinde gerekli yasal işlem yapılacaktır.

Trafik kontrollerinde sürücü ve yolcuların emniyet kemeri kullanmasına, aşırı hız, hatalı sollama, yakın takip ve şerit ihlali gibi trafik kazalarının oluşumunda büyük rol oynayan kural dışı davranışların, video kamera radarlı ekip araçları ile hız denetimlerine ağırlık verilecektir. Yorgun, uykusuz ve dalgın araç kullandığı tespit edilen sürücüler uyarılarak müsait yerlerde dinlenmeleri sağlanacaktır.

Bayramda ağır tonajlı araçlar gerek görülmesi halinde uygun yerlerde kısa süreler ile trafik akımı normale dönünceye kadar bekletilmesi gibi birtakım tedbirler alınmıştır. Bu vesile ile Karamanlı hemşerilerimin Kurban Bayramını en içten dileklerimle kutlar, sağlıklı ve huzurlu bayram geçirmelerini dilerim.”