Emekliye Maaş Zammı Belli Oldu! En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Emekliye Maaş Zammı Belli Oldu! En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?
Milyonlarca emekli temmuz ayında maaşlarına yapılacak zam oranını merak ederken, emekli maaşının 16 bin TL bandında olmayacağı iddia edildi. Peki, emekli maaşı ne kadar olacak? İşte detaylar…

En düşük emekli maaşının 10 bin TL’de kalmasının ardından büyük hayal kırıklığı yaşayan emekliler, hükümetten yeni zam talep ederken, hükümet yetkilileri de emekli maaşına ara zam yapılacağını belirtti. Bu nedenle, emekli maaşına gelecek zam oranı ve en düşük emekli maaşının ne kadar olacağı merak konusu oldu.

Gazeteci Fatih Portakal ise emekli maaşı konusunda çok konuşulacak bir açıklama yaparak en düşük emekli maaşının 16 bin TL olacağı söylentilerinin doğru olmadığını duyurdu.

Portakal, "Maaşınız 16 bin lira olacak diye bekliyorsanız eğer beklemeyin. Alacağınız para üç aşağı beş yukarı belli ama konuşulan 16 bin TL değil” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan, SGK uzmanı Özgür Erdursun ise asgari ücrete yönelik açıklamalarda bulundu. Asgari ücrete ara zam yapılmayacağını ifade eden Erdursun, hükümetin hesabının net olduğunu söyledi.

Emekli maaşlarına yapılacak zam oranının memur emeklileri için yüzde 20, SSK Bağ-Kurlular için ise yüzde 20 civarında olacağını belirten Erdursun, düşük emekli maaşının asgari ücret kadar olması formülünün ise yanlış olduğunu açıkladı.

emekli.webp

SGK UZMANI ERDURSUN’DAN EMEKLİYE MAAŞ ZAMMI AÇIKLAMASI

Erdursun, katıldığı bir TV programında emekli maaşlarına yönelik şunları söyledi: "Şimdi emekli aylıklarına yüzde 20, SSK ve Bağ-Kur'a ise yüzde 25-26 oranında bir artış yapılacak. Bu oranlar, 3 Temmuz'da açıklanacak 6 aylık enflasyon farkı temel alınarak belirlenecek.

Memurlar, toplu sözleşmeyle peşinen yüzde 15'lik bir artış aldıkları için bu oran çıkartılacak ve ikinci 6 aylık toplu sözleşme zammı olan yüzde 10 buna ilave edilecek. Bu nedenle, SSK ve Bağ-Kur'a yapılan artışların 5 puan düşüğü memur ve memur emeklilerine verilecek.

3 Temmuz'da son 6 aylık enflasyon açıklandığında, tüm televizyon kanalları "evet, enflasyon açıklandı, işçiye, memura, emekliye şu oranda zam yapılacak" diyecek. Ancak, asıl süreç o gün başlayacak. 3 Temmuz ile 20 Temmuz arasında hükümetin ne vereceğini tam anlamıyla öğreneceğiz.

2023 Temmuz'da memurlara 8077 lira seyyanen bir artış yapıldı. Şu anki bu rakamın değeri 12 bin lira olmalı. Bu 12 bin liranın memurlara, memur emeklilerine, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine verilip, üzerine enflasyon farkı eklenmesi lazım.”