Emekliler Artık Fatura Ödemeyecek! Tamamen Ücretsiz Oldu!

Emekliler Artık Fatura Ödemeyecek! Tamamen Ücretsiz Oldu!
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, “Elektrik Tüketim Desteği” adı altında başvuranlara fatura yardımı yapacağını açıkladı. Peki, başvuru şartları neler, fatura yardımı ne kadar? İşte merak edilenler…

Başta yaşlılar ve engelliler olmak üzere toplumsal ve ekonomik bakımdan dezavantajlı bireylere sosyal yardım ödemesi yaparak bu kişileri mali olarak kalkındırmayı hedefleyen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni yardım ödemesini duyurdu. Buna göre, başvuru şartlarını sağlayan vatandaşlara “Elektrik Tüketim Desteği” adı altında fatura yardımı yapılacak.

Elektrik Tüketim Desteği, 3294 ve 2022 sayılı Kanunlar doğrultusundaki düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ihtiyaç sahibi haneleri kapsayan bir yardım programı olarak biliniyor. Bu sosyal yardım ödemesinden, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca (SYDV) 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında; düzenli merkezi yardım ve aylıklara (Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (EVEK), Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (MAAY), Öksüz/Yetim ve Asker Çocuğu Yardım Programı (ÖYAÇ), Şartlı Eğitim - Şartlı Sağlık Yardım Programı (ŞESY), Çoklu Doğum Yardım Programı, Kronik Hastalık Yardım Programı, Engelli Aylıkları, Yaşlı Aylığı, Engelli Yakını Aylığı, Silikozis Aylığı)ilişkin hak sahipliği belirlenen ve bu hak sahipliği devam eden haneler yararlanıyor.

c9jv0qca10gnzj2ou8dtca-removebg-preview-001.png

KİMLER, NE KADAR ALACAK?

Fatura yardımı kapsamında;

1-2 kişilik muhtaç hanelere aylık (75 kilovatsaat) 130,09 lira,

3 kişilik muhtaç hanelere aylık (100 kilovatsaat) 173,46 lira,

4 kişilik muhtaç hanelere aylık (125 kilovatsaat) 216,82 lira,

5 ve daha fazla kişilik muhtaç hanelere aylık (150 kilovatsaat) 260,19 liraya kadar aylık yardım yapılıyor.

Hak sahipleri Kimlik Kartı ve elektrik faturası ile PTT şubesine giderek hesaplarına yatan parayı alabiliyor.