EMEKLİ MAAŞINDAN GİZLİ KESİNTİ YAPILMIŞ

EMEKLİ MAAŞINDAN GİZLİ KESİNTİ YAPILMIŞ
Emekliye zam yapıldığı ay maaşlarından da bir kesinti yapılmış. Üstelik emeklilerin hiç haberi olmadan.
İşte paranızı geri alma yolu;
 
Emeklilerin haberi yok ama şubat ayında hepsinin maaşından en az 12 lira dernek aidat kesintisi alındı.
 
Haberi Gazete Habertürk yazarı Ali Tezel verdi. Tezelʹe göre; SSK ve Bağ-Kur emeklilerine adam başı 60 lira zam yaptığı hasebiyle Başbakanʹa çiçek veren derneğin başkanına kıyak olsun diye, 500 bin SSK ve Bağ-Kur emeklisi hiç haberleri olmadan derneğe üye yapıldı ve şubat ayında her emekliden en az 12 lira dernek aidat kesintisi yapılıp gönderildi.
 
EMEKLİLERİN DERNEĞE ÜYE OLDUKLARINDAN HABERİ YOK
 
Emeklilerin hemen hiçbiri derneğe üye olduklarını bile bilmiyorlar, yılda bir kere ve zam verildiği ay aylıklarından kesinti yapıldığı için farkına da varmıyorlar.
 
Üstelik bu ayrıcalık sadece bu derneğe tanınıyor. Başka emekli derneklerinin üyelerinden kaynakta kesinti yapmayan SGK sadece TİED üyeleri için kaynakta kesinti yapıp, hesaplarına aktarıyor.
 
NE YAPMALI?
 
Şimdi yapmanız gereken, ısrarla SGK Bilgi Edinme Birimiʹne gerek yazıyla gerekse www.sgk.gov.tr web sayfası üzerindeki Bilgi Edinme bölümünden, derneğe üye yapılıp yapılmadığınızı, emekli aylığınızdan kesinti yapılıp yapılmadığını, yapılmışsa kaç para olduğunu sorun.
 
Yasal süresi olan 15 günde cevap vermezlerse de Başbakanlık Bilgi Edinme Kuruluʹna şikâyet edin. Burası da size yardımcı olmazsa İş Mahkemesiʹnde SGKʹyı eksik aylık ödediği için dava edin.