Emekli Aylığı Alanların İkinci İş Durumu: CHP'li Milletvekili Ali Öztunç'un Açıklamaları

Emekli Aylığı Alanların İkinci İş Durumu: CHP'li Milletvekili Ali Öztunç'un Açıklamaları
Ali Öztunç'a göre, her 100 emekli aylığı alan kişiden 17'si SGK'ya kayıtlı olarak başka bir işte çalışıyor. Bu durum emeklilerin ek gelir arayışını gösteriyor.

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, emekli maaşı alan her 100 kişiden 17’sinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) resmi olarak bildirilmiş başka bir işte çalıştığını ifade etti. Öztunç, "Emeklilerin yüzde 60 büyük bir geçim sıkıntısı yaşadığı için iş bulanlar çalışıyor, geri kalanı da iş arıyor" dedi.

CHP’li Ali Öztunç, yazılı bir açıklama yaparak, SGK'nın Ocak-Mart dönemindeki prim gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine göre %102,4 artarak 592,6 milyar lira olduğunu, bu süreçte yapılan emekli aylığı ödemelerinin ise emekli sayısındaki artışın da etkisiyle %122 artışla 590,4 milyar lira olduğunu belirtti.

Geçen yılın ilk çeyreğinde %109 olan prim gelirlerinin emekli aylıklarını karşılama oranının bu yıl %100,4'e kadar düştüğüne dikkat çeken Öztunç, “SGK’nın aylık ödediği kişilerin 11 milyon 671 bini yaşlılık, 125 bini malullük, 16 bini vazife malullüğü, 4 milyon 238 bini ölüm aylığı, 87 bini sürekli iş göremezlik, 102 bini de sürekli iş göremezlik geliri alanlardan oluşuyor. Yaşlılık aylığı alan her 100 emekliden 17’si SGK’ya kayıtlı olarak ücretle bir başka işverenin yanında çalışıyor. Yaklaşık 12 milyon emekliden 2 milyonu geçinemediği için ek bir işte çalışmak zorunda kalıyor. Bu rakamlara kayıtsız çalışanlar eklendiğinde emeklinin vahim durumu daha da net ortaya çıkacaktır. TÜİK’in işgücü istatistiklerine göre de işgücüne dahil olmayan 15 yaş ve üzeri nüfusun 4 milyon 628 bini emekli olduğu için işgücüne dahil bulunmuyor. Bu rakamı esas aldığımızda da yaşlılık aylığı alanların yüzde 60’ının ya bir işte çalıştığı ya da iş aradığı anlaşılıyor” şeklinde konuştu.

Öztunç, şu şekilde devam etti: “SGK’nın, emekli aylıklarından sonra ikinci büyük harcama kalemi olan sağlık harcamaları da aynı dönemde yüzde 100,4 oranında artarak 204,4 milyar liraya yükseldi. SGK’nın prim gelirleriyle karşılayamadığı harcamaları genel bütçeden çeşitli isimlerle ödenen paralarla karşılanıyor. Bu yılın ilk üç aylık döneminde bütçeden SGK’ya, kamu çalışanlarının sigorta primlerinin devlet payı da dahil 340,9 milyar lira aktarıldı. Bütçe verilerine göre 81 milyar lirası devlet primi ödemelerinden oluşan ve geri kalan kısmı açık finansmanı, ek ödeme, faturalı ödemeler ve benzeri isimlerle aktarılan tutar önceki yıla göre yüzde 159,2 oranında arttı. Oluşan bu tablonun bütün yükünü çalışan ve emeklilere yüklemek, vicdansızlıktır. Tek adam düzeni sosyal güvenlik sistemini de iflas ettirmiştir." diyerek konuştu.