Elektrik faturasını %90 düşüren buluş

Elektrik faturasını %90  düşüren buluş
Lise mezunu mucit, mevcut elektriği 4,5 kat artıracak bir düzenek geliştirdi.

 TRT Haberʹin haberine göre; Sakaryalı mucit, evine kurduğu küçük bir düzenekle bunu başardı. Lise mezunu mucit, mevcut elektrik gücünü en az 4 buçuk kat artıran bir mekanizma geliştirdi

OKUDUĞU KİTAPTAN İLHAM ALDI
29 yaşındaki Kubilay Barlasʹın okuduğu kitaptaki bir cümle hayatında dönüm noktası oldu.

"Benim en büyük araştırmalara iten tek bir cümle vardı, okuduğum kitaptan; gördüğümüz ve dokunduğumuz her şey, görünmeyenden kaynaklanır" diyen Barlas, bu sözden yola çıkarak, enerjideki görünmeyeni keşfetti.

ELEKTRİK VERİMİ 4,5 KAT ARTIYOR
12 yıl boyunca bir elektrik düzeneği üzerinde çalışan Barlas, geliştirdiği mekanizmayı önce evine kurdu. Bu sayede mevcut elektriğin tam 4 buçuk kat arttığını fark etti.

"BİN LİRALIK FATURA 90 TLʹYE DÜŞÜYOR"
Mucit Kubilay Barlas, "25 Wat kullanıyorsun yaklaşık 600 watta yakın bir enerji elde ediyorsun. Arabanda akü kullanıyorsun diyelim 300 kilometre gitmesi gerekirken bunu 800 kilometreye çıkarabiliyorsun. Evinde kullanıyorsun bin liralık faturan 90 liraya düşüyor" dedi.

Mekanizmanın yaygınlaştırılması için destek bekleyen genç mucit, bu sistemle büyük işyerlerinde hatta barajlarda ciddi oranda elektrik artışı sağlanacağını belirtiyor.

Barlas bu konuda, "Adam demir eritiyordur ona biraz pahalıya mal olur. Yoğun miktarda kullanıyordur. Mesela tavuk çiftliği vardır daha hesaplıya mal olur bir ev için 2-3 milyarı geçmez. 100 kilowatlık trafosu olan bir sanayi için 150-200 bin tlʹyi bulabilir" diye konuştu.

Genç mucidin hayalleri bununla da sınırlı değil.

Kubilay Barlas, hedefleriyle ilgili olarak, "Benim kafamdaki en büyük proje insansız hava taşıtının free olarak yapılması ve uzay sanayiye uygulanabilir modelini çıkartmak yönündeydi. Gideceğim noktada büyük ihtimal bunları yapacağım" şeklinde konuştu.