Ekonominin Yanlış Yönlendirmesi ve Marketlerdeki Gıda Fiyatlarındaki Artış

Ekonominin Yanlış Yönlendirmesi ve Marketlerdeki Gıda Fiyatlarındaki Artış
Hükümetin ekonomi politikalarındaki hatalar, vatandaşların gıda alışverişlerini zorlaştırırken, piyasadaki durum her yıl kontrol ediyor.


2024 yılında gıda fiyatlarındaki artışlar, insanların geçim sıkıntılarını daha da artırdı.her yıl gerçekleştirdiği temel gıda alım gücü kontrolünü güncel verilere dayanarak tekrarladı. Temmuz ayında planlanan asgari ücret zammı öncesinde, güncel market fiyatlarını kaydederek bilgi topladık. Geçen yılın Mart ayında zeytinyağının 2 kilogramı 179 TL iken, bu yıl aynı miktar zeytinyağının 445 TL olduğunu gözlemledik. Temel gıda ürünlerine sık sık yapılan bu zamlar, insanların yaşam kalitesini düşürmekte ve kalitesiz gıdalara yönelmeleri sağlık problemlerine yol açmaktadır.

Zamlar Market Fiyatlarına Büyük Oranda Yansıyor

Güncel verilere göre, 1 paket tavuk göğsü, 3 kilogram yoğurt, 30'lu yumurta, 1 litre süt, 5 litre ayçiçek yağı, 2 litre zeytinyağı, 1 kilogram fasulye, 1 kilogram bulgur, 1 kilogram kırmızı mercimek, yarım kilogram makarna, 1 kilogram pirinç, 5 kilogram un ve 2 kilogram toz şeker içeren bir market alışverişinin vatandaşın cebine yansıyan tutarı 1488,50 TL olurken geçen yıl aynı alışverişin tutarı 738 TL idi. 2023 Mart ayında geçerli olan asgari ücret olan 10.080 TL ile 2 kilogramlık bir zeytinyağından 55 şişe alınabiliyorken güncel asgari ücret olan 17.020 TL ile aynı zeytinyağından 38 şişe alınabiliyor. Yıllardır, asgari ücrete yapılan zamların hemen ardından market fiyatlarına çok büyük oranda yansıyan zamlar, vatandaşların sırtını bükmeye devam ediyor.

Vatandaşların Yükü Artık Dayanılmaz Durumda

Temel gıda maddelerinin alım gücünün düşmesi, birçok sorunu beraberinde getiriyor. Vatandaşlar, maddi olarak sıkıntı yaşadıkları durumlarda kalitesiz ürünleri tercih etmek zorunda kalarak sağlık sorunlarıyla karşılaşmaya başlıyorlar. Kırmızı etin nadir bulunduğu sofralarda, hatta tavuk eti dahi zor tüketilir hale gelirken, ülkemizin verimli coğrafyasında yaşayan vatandaşlarımızın bu kadar sıkıntı çekmesi anlaşılamıyor. Mevcut ekonomik durum, üretimi teşvik eden politikaların değil, tamamen tüketimi özendiren politikaların zararlarını da gösteriyor. Yıllardır süregelen tüketim odaklı politikaların hiçbir fayda sağlamaması, vatandaşların sırtındaki büyük yükün ne denli ağır olduğunu gösteriyor.

Olası Zam Oranından Daha Fazlası Cebimizden Uçacak

Kesin olmayan raporlara göre Temmuz ayında asgari ücrete yüzde 18 oranında bir zam yapılacağına dair beklentiler oluşurken, vatandaşlar bu zammın ne kadarının gerçekten cebimizde kalacağını endişeyle bekliyorlar. Bu endişelerin sebebi ise uzun yıllardır asgari ücrete yapılan zamlardan hemen sonra gıda ve diğer alanlarda ürünlere yansıtılan aşırı zamlar. Vatandaşın maaşına gelen zam, diğer taraftan fazlasıyla erirken yıllardır aynı olumsuz döngünün devam etmesi, düşük gelirli vatandaşlar için üzücü bir gerçek haline geliyor.

Ekonomideki Kötü Gelişmeler Tavuk Etini Bile Uzaktan Gösteremez Hale Getirdi

Geçen yıl "Tavuk Eti Artık Lüks" başlıklı haberimizle tavuk fiyatlarındaki uçuk artışlara dikkat çekmiştik. Ekonomideki yanlış adımlar nedeniyle dar gelirli vatandaşlar bile artık tavuk etine hasret kaldı. 2023 yılında bir bütün paket tavuğun kilogram fiyatı 44,25 TL iken bu yıl neredeyse yüzde 100 artarak 73,75 TL'ye yükseldi. 5 litrelik ayçiçek yağı 147 TL iken yaklaşık yüzde 70 oranında artışla 229 TL'ye, 5 kilogramlık un paketi 57 TL'den 87,75 TL'ye, 2 kilogramlık toz şeker paketi 47 TL'den 64 TL'ye, 1 litre süt 22,50 TL'den yüzde 100 artışla 45 TL'ye çıkarıldı. Bakliyatlar arasında bulunan fasulye, mercimek, pirinç ve bulgur gibi ürünlere de en az yüzde 50 oranında zam yapıldı.