Eğitim-Bir-Sen En yakın Rakibi Türk Eğitim-Sen ile Arasındaki Farkı Açarak Yetkiyi Bırakmadı

Eğitim-Bir-Sen En yakın Rakibi Türk Eğitim-Sen ile Arasındaki Farkı Açarak Yetkiyi Bırakmadı
Eğitim Bir-Sen Yetkili Sendika olmaya devam ediyor.

 Eğitim-Bir-Sen,  üye sayısını 2012 yılında da büyüterek Milli Eğitim’de 210.915, genelde ise 231.500 üyeye çıkaran eğitim iş kolunda yetkisini devam ettirdi.

2009 yılında 142.425 üyeyle Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yetkili olan Eğitim-Bir-Sen, 2011 yılında 195.695 üyeyle eğitim-öğretim ve bilim hizmet kolunda genel yetkiyi almış; bu yıl ise, en yakın sendika olan Türk Eğitim-Sen’e 30.241 fark atarak zirvedeki konumunu güçlendirdi.
Eğitim-Bir-Sen’in Toplu Sözleşme Masasında eğitim çalışanlarına ek ödeme alamamasına rağmen ülke genelinde üye sayısını geçen yıla göre 35.830 artırması, en yakın rakibi Türk Eğitim-Sen ile arasındaki farkı artırması; Eğitim-Bir-Sen üyelerinin zor şartlarda bile sendikalarına sahip çıktığı, sosyal sendikacılığı önemsediği yorumlarına sebep oluyor.

Eğitim-Bir-Sen, üniversitelerdeki başörtüsü problemi, haksız katsayı uygulaması, 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim dayatması, Milli Güvenlik dersi gibi özgürlük alanında vesayetin izlerinin silinmesi, affı gibi konularda yaptığı mücadele ile dikkat çekiyor. Promosyonların tamamının çalışanlara dağıtılması, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi, uzman öğretmenlik davaları, toplu sözleşme hakkının alınması gibi özlükle ilgili birçok konuda üyelerinin haklarını savunma konularında sendikal çalışmalarda öne çıkıyor.