Dünya Kızarıyor: Artan Sıcaklıkla Zorlu Günler Yaklaşıyor!

Dünya Kızarıyor: Artan Sıcaklıkla Zorlu Günler Yaklaşıyor!
Prof. Dr. Önol, ECMWF'nin mayıs, haziran ve temmuz tahminlerini gösteren haritayı yayınladı; önümüzdeki aylar için hava durumu belirsizliği devam ediyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Barış Önol, Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi (ECMWF) tarafından sunulan sezonluk tahminlerle, Türkiye'de Nisan 2024'ün en sıcak Nisan ayı olarak kaydedildiğini açıkladı.

Prof. Dr. Önol, “2024 Nisan ayı Türkiye'de ölçülmüş en sıcak nisan olarak yaşandı. Sıcaklıklar neredeyse ülkenin tamamında normallerin 4 derece üzerinde rekor düzeyde gerçekleşti. Bu kadar geniş bir alan için çok ciddi değerler. Ve çok sıcak bir yaz kapıda" diyerek uyardı.

dunya.webp

KIPKIRMIZI GEZEGEN

Prof. Dr. Önol, ECMWF'nin mayıs, haziran ve temmuz aylarına dair tahminlerini gösteren haritayı da şu şekilde sunmuştu:“Ocak ayında aşağıdaki tahmini gördüğümde biraz şok olmuştum açıkçası. Çok sıcak bir kış sonu ve bahara giriş öngörülmüştü. 3 ay için de (mayıs-haziran-temmuz) aynı öngörü devam ediyor. Sıcak günler bitti, çok daha sıcak günler kapıda. Kıpkırmızı gezegen." dedi.

dunya2.webp