DOĞUKIŞLA VADİSİ KENT ORMANI KARAMANʹA NEFES ALDIRACAK

DOĞUKIŞLA VADİSİ KENT ORMANI KARAMANʹA NEFES ALDIRACAK
Karaman Belediye Başkanı Dr. Kâmil Uğurlu, Doğukışlada yapımı devam eden Doğu Kışla Kent Ormanının kente nefes aldıracağını söyledi.
Başkan Uğurlu yaptığı yazılı açıklamada; kentlerde yaşayan insanlar için yeşil alanların, çok önemli olduğunu söyledi. Karaman’da da küçüklü-büyüklü onlarca park ve yeşil alan olduğunun altını çizen Uğurlu şunları kaydetti:
“Ben Karaman’ın Belediye Başkanı olarak Karaman için hizmet eden herkese teşekkür ediyorum. Genelde her mahallemizde büyüklü-küçüklü bir parkımız var. Fakat baktığımızda yüzlerce kişinin aynı anda, birbirlerinden rahatsız olmadan kullanabilecekleri bir yeşil alanımız yok.” dedi.
Bu açığı gördükleri için Doğukışla mevkisinde bulunan vadinin kent ormanı olması için çalışmaların başladığını sözlerine ekleyen Belediye Başkanı Dr. Kâmil Uğurlu: “Doğu kışlada büyük bir kent ormanı çalışmamız var. Yapılan peyzaj düzenlemesinde su ile ormanı bir arada buluşturan bir planlama yaptık. Bu planlamaya uygun olarak çalışmalar devam ediyor. 70 bine yakın ağaç diktik. Bunlar boylu fidanlar. Kısmet olursa bu sayı 100 bin olacak. Ağaçlandırma çalışmaları Haziran’a kadar devam edecek. Kendi koduyla yukarıdan aşağı kadar akan bir su olayı olacak. Bu su aşağıdan tekrar yukarıya basılacak. Burada devamlı akan yapay bir dere oluşturulacak. Çalışma yapılan alan 3 hektar. Modern bir çalışma oluyor. Burada bir botanik bahçesi oluşturacağız. Aromatik bitkiler yetiştirilecek. Ayrıca Karaman ikliminde yetişebilecek, fakat şimdiye kadar denenmemiş bitkilerin ekimini deneyeceğiz. Buranın oluşturulmasında Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi ve Çevre Orman Bakanlığı ile beraber çalışıyoruz. Yani bilimsel bir çalışma yapıyoruz. Piknik alanları, yürüyüş alanları ,spor alanları olacak. Burası çok güzel bir yer. Yeni yerleşime açılan bir yer olduğu için o bölgenin kaderini de değiştireceği inancındayım. Orası yeni Karaman imar planında gelişme alanı olarak belirlendi. Karaman buradan nefes alacak diyebiliriz.” dedi.