Doğal Gaz Fiyatlarında Değişiklik Yok: BOTAŞ ve EPDK Kararları

Doğal Gaz Fiyatlarında Değişiklik Yok: BOTAŞ ve EPDK Kararları
BOTAŞ, 1 Haziran'dan itibaren doğal gaz fiyatlarında değişiklik olmayacağını duyurdu; EPDK da 2023'te konutlarda %25 artış sınırını kaldırmıştı.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), 1 Haziran 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak doğal gaz toptan satış fiyatlarında herhangi bir değişiklik yapılmadığını duyurdu.

BOTAŞ tarafından yapılan açıklamada, doğal gaz toptan satış fiyatlarının piyasa koşulları, ülkenin ekonomik şartları, piyasa fiyat istikrarı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun tarife ile ilgili kararları ve maliyet unsuru olan alım-işletme giderlerindeki değişim dikkate alınarak belirlendiği ve tüketicilere sunulduğu ifade edildi.

Söz konusu açıklamada, "Bu kapsamda, Kuruluşumuz tarafından 01 Haziran 2024 tarihinden itibaren geçerli olan Doğal Gaz Toptan Satış Fiyatlarında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır." söylendi.

Ayrıca BOTAŞ, Household Energy Price Index (HEPİ) fiyatlarına göre konutlarda, Ukrayna'dan sonra Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğal gaz fiyatının Türkiye'de uygulandığını da belirtti.

Yüzde 25 Artış Sınırı Kalktı

Öte yandan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 1 Temmuz 2023 tarihinde konutlarda doğal gaz için yüzde 25 artış sınırını kaldırmıştı.