Diyanet ve Tema El Ele Verdi

Diyanet ve Tema El Ele Verdi
Diyanet İşleri Başkanlığı ve Tema Vakfı Protokol imzaladı.
Diyanet İşleri Başkanlığı ve TEMA Vakfı arasında 18 yıldır devam etmekte olan işbirliği kapsamında yapılacak yeni çalışmaları kamuoyu ile paylaşmak üzere 8 Ekim 2010 tarihinde Sürmeli İstanbul Otel’de Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca ve TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Lütfü Baş’ın katılımı ile ortak basın toplantısı düzenlendi.
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Lütfü Baş, “TEMA Vakfı olarak 18 seneyi aşan bir süredir ülkemizin karşılaştığı toprak erozyonu ve çevre sorunları ile ilgili kamuoyunu aydınlatmaya çalışıyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı ile TEMA Vakfı arasında imzalanan protokol sayesinde TEMA Gönüllüleri ve Din Görevlileri’nin birlikte doğal varlıklarımızın korunması için bilinçli bir kamuoyu oluşturmamıza hizmet edeceklerine inanıyoruz. Bu nedenle Diyanet İşleri Başkanlığına teşekkür ediyoruz.” dedi.
 
Erozyonla mücadelenin bütün ulusa yayılarak hep birlikte çözüleceğinin altını çizen TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, “ Topraklarımıza sahip çıkmak, erozyonu önlemek için herkese ihtiyacımız var. Diyanet İşleri Başkanlığı ile yaptığımız işbirliği, erozyonla mücadele, doğal varlıklarımızın korunması ve ağaçlandırma konusundaki çalışmalarımızın tabana yayılmasına, halkımızın doğanın tahribine yönelik tehlikelerden haberdar edilerek mücadeleye katılmasına katkı sağlayacaktır. “ dedi.
 
Aynı zamanda TEMA Vakfı’nın Tabii Mütevelliler Heyeti Üyesi olan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu ise “Kuran-ı Kerim yeryüzü ve gökyüzünde canlı cansız bütün varlıkların belli bir ölçü ve dengeye göre yaratıldığını beyan ederek, insanın tabiattan faydalanma esnasında bu ölçü ve dengeyi bozmaması gerektiğine dikkat çekmektedir. Çevreyi korumak dini görevlerimizden biridir.” dedi.  Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı ve  TEMA Vakfı arasında yapılan protokolle daha önce de uygulanan erozyonla mücadele ve ağaçlandırma çalışmaları kapsamında yeni bir adım daha atılmış olacağını sözlerine ekledi.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı ve TEMA Vakfı arasında bilgilendirme, bilinçlendirme ve  ağaçlandırma, olmak üzere 3 ana konuda Ekim 2010 – Ekim 2011 tarihleri arasında yapılacak işbirliği kapsamında Türkiye genelinde tüm illerde Diyanet İşleri Başkanlığı koordinasyonunda camilerde Bayram, Kandil, Cuma Namazı gibi dini ve Erozyonla Mücadele Haftası, 21 Mart Orman Haftası, 22 Mart Dünya Su Günü, 05 Haziran Çevre Haftası, 17 Haziran Çölleşmeyle Mücadele Günü gibi çevreye dair özel günlerde erozyon, çevre, toprak ve ağaçlandırma  ve korumanın önemi konulu mesajlar verilecek, ”Meşe Projesi” ve “Ağaçlandırmaya” ilişkin bilinçlendirme ve fidan dikim  çalışmaları gerçekleştirilecektir.
 
Ayrıca, müftü, vaiz, Kur’an kursu öğreticisi, imam hatip olarak görev yapan personele yönelik Diyanet tarafından düzenlenecek seminerlerde ağaçlandırmanın önemi ve erozyonla mücadele konularında bilgilendirme faaliyetlerine TEMA Vakfı ile işbirliği yapılarak yer verilecektir. Vakfın 81 ildeki Temsilcileri ile sayıları 400.000’i aşan Gönüllüleri de bu çalışmaları destekleyeceklerdir.
 
Diyanet İşleri Başkanı, TEMA Vakfı’nın kuruluşundan bu yana Tabii Üyesi’dir. Diyanet İşleri Başkanlığı, bu süre içinde TEMA Vakfı’nın Çevre ve Orman Bakanlığı ile birlikte uyguladığı Meşe Projesi’ni desteklemiştir. Ayrıca gerçekleştirilen eğitim çalışmaları kapsamında TEMA Vakfı tarafından Ankara ve Kayseri’de 81 il müftüsüne konferans verilmiş, 1998-2009 yılları arasında TEMA Vakfı tarafından düzenlenen Doğa ve Erozyon Eğitim Kampı ve eğitimlere yaklaşık 1.300 Din Görevlisi katılmıştır.