Devlet vatandaşla dalga mı geçiyor?

Devlet vatandaşla dalga mı geçiyor?
Elektrik faturalarında yer alan ve fatura bedeline yansıtılan kayıp kaçak miktarı (K/K bedeli) artık yok.

 Nisan ayındaki faturalarda kayıp kaçak bölümü boş bırakıldı ancak bedeli fatura tutarının içinde
EPDK kararı şirketlerin inisiyatifine bırakınca ilk harekete geçen TEDAŞ oldu. Özel şirketler arasında da saklayanlar var.

Tüketicilerin yoğun tepkisine yol açan elektrik faturalarındaki kayıp kaçak bedelleri gizleniyor. Vatandaşlar nisan ayı faturalarında kayıp kaçak bölümü boş olarak gördü.

FATURALARDA O KISIMLAR BOŞ KALDI

Tüketicilerin açtığı davalar, Enerji Bakanlığı, TBMM, EPDK gibi kurumlara yaptığı, şikayet ve tepkilerin ardından harekete geçen Enerji Bakanlığı, EPDKʹdan kayıp kaçak bedelinin gizlenmesini talep etmiş konu basına yansıyınca Türkiye Büyük Millet Meclisi de harekete geçerek ʹŞeffaflık ilkesinden ödün verilemezʹ demişti. Ancak vatandaşların şikayetlerini yargıya taşımaları ve açtıkları davaları kazanmalarının ardından beklenen karar geldi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu mart ayında kayıp kaçak bedellerini faturada ayrı bir kalem halinde göstermeyi dağıtım şirketlerinin inisiyatifine bırakma kararı aldı. Bu kararın ardından ilk olarak harekete kamuya bağlı olan dağıtım şirketleri geçti ve faturalarda kayıp kaçak bedelleri gizlenmeye başlandı. Örneğin Türkiyeʹnin en büyük iki dağıtım şirketi olan İstanbulʹun Anadolu yakası dağıtımı yapan Ayedaş ve Avrupa yakasının dağıtım şirketi Bedaşʹın faturalarında bu bölüm boş. Kamuya ait bir dağıtım şirketinin yöneticisi ʹBu bizim aldığımız bir karar değil, TEDAŞ Genel Müdürlüğü tarafından faturaların yeni biçimi düzenlendi ve kayıp kaçak bölümü boş bırakıldı. Ancak kayıp kaçak bedeli fatura tutarı içerisinde yer alıyorʹ dedi.

ÖZELDE DE GİZLEYENLER VAR

KAMU ile birlikte bazı özel dağıtım şirketleri de harekete geçti. Denizli-Aydın-Muğla bölgesinin elektrik dağıtımını yapan AYDEM Elektrik bu ay kayıp kaçak bedelini faturalarda göstermemeye başladı. Elektrik Dağıtıcıları Derneği Başkanı Ceyhan Saldanlı ʹEPDK geçen ay kayıp kaçağı şirketlere bıraktı. Bazı şirketler bu kalemi kaldırdı, bazıları da göstermeye devam ediyor. Her iki durumda da bedeller fatura tutarına yansıtılıyor. Biz EPDKʹnın belirlediği bedeller üzerinden faturaları oluşturuyoruzʹ dedi.

TBMM: ŞEFFAFLIĞA AYKIRI

Akşamʹın haberinin ardından konu TBMM Dilekçe Komisyonuʹna da yansıdı. Alt komisyon toplantılarında ilgili kurumlara ʹ2003 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen Tüketici Hakları Beyannamesiʹnin 3. maddesinde elektrik faturalarında kayıp kaçak bedelinin belirtilmemesinin evrensel tüketici haklarından biri olan tüketicinin bilgilendirilmesi ilkesine aykırı olduğundan böyle bir uygulamanın gerçekleştirilmemesiʹ yazılı olarak istenmişti.

TÜKETİCİLER BİNLERCE DAVA AÇIP KAZANDI

Binlerce abone konuyu yargıya taşıdı. Dağıtım şirketleri lehine olan kararlar son aylarda birçok ilde tüketiciler lehine değişti ve mahkemeler dağıtım şirketlerinin açıklamalarını ikna edici bulmayarak paraların iadesini istedi. Dağıtım şirketleri ʹEğer davalar artar ve kaybetmeyi sürdürürsek, kar etmemiz mümkün değil. Eğer tarife kaleminde yer alan kayıp kaçak bedellerinin tüketiciye iadesi istenirse faaliyetlerimizi sürdüremez duruma gelirizʹ diyerek EPDKʹya başvuruda bulundu. Şirketler ʹKayıp enerji bedellerinin tüketiciye ödenmesi durumunda, bu bedellerin tarifeye yansıtılma usulünün saptanması gerekiyor talebinde bulunmuştu.