DEPREM SİGORTASINI KARAMANLI 4 KAT AZ ÖDÜYOR

DEPREM SİGORTASINI KARAMANLI 4 KAT AZ ÖDÜYOR
Vanda meydana gelen depremin ardından deprem sigortası yani DASK gündeme oturmuş durumda.
Konutların sadece yüzde 9ʹunun sigortalı olduğu bu ilde 100 metrekarelik bir evin deprem sigortası primi yılda 101 lira. Buna bina ve yenileme indirimleri de eklendiğinde fiyat 63 liraya kadar iniyor.

Peki Türkiyeʹde hangi ilde kaç liraya deprem sigortası yaptırılabiliyor? Deprem sigortası primi tabii ki illerin deprem riskine göre belirleniyor. Buna göre İstanbul gibi 1ʹinci dereceden deprem bölgesinde bulunan iller en yüksek primi ödüyor. Rakam risk azaldıkça azalıyor.
 
KARAMANLI 4 KAT AZ ÖDÜYOR

Türkiyeʹde en pahalı deprem sigortası 100 metrekarelik bir evin 144 liraya sigortalanabildiği İstanbulʹda yapılıyor. İstanbulʹu, İzmit, İzmir, Muğla gibi yine birinci dereceden deprem bölgesinde bulunan 34 il izliyor. Bu iller de 100 metrekarelik evini sigortalatmak için 139 lira yıllık prim vermek zorunda. Evin büyüklüğü artarsa ödenecek prim de artıyor. Uşak, Afyon, Kütahya ve Antalya gibi ikinci derecede deprem bölgesindeki vatandaşların primi ise 101 liraya iniyor.

Toplam 22 adet olan bu iller arasında son depremin yaşandığı Van da var. Mersin, Gaziantep ve Şanlıurfa gibi illerin yer aldığı üçüncü derecede risk altında bulunan 13 il ise aynı metrekarelik evleri için yıllık 58 lira ödüyor. Dördüncü derecede riskli bölgede bulunan 9 il 42 lira, Türkiyeʹnin deprem riski açısından en şanslı illeri olan Karaman ve Aksaray ise sadece 35.9 liraya deprem sigortası yaptırabiliyor.
 
ÖDEMELER İKİ HAFTA İÇİNDE BAŞLIYOR

Öte yandan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, depremin ardından Vanʹda sigorta ödemelerinin 2 hafta içerisinde başlayacağını belirterek, Vanʹda poliçe sahiplerinin yüzde 50ʹsine ödeme yapılmasının beklenebileceğini bildirdi. Selamet Yazıcı, Vanʹdaki 84 bin konuttan 7 bin 318ʹinin sigortalı olduğunu, bunun da yüzde 9 sigortalılığa tekabül ettiğini, rakamın oldukça düşük kaldığını ifade etti.

Yazıcı, Vanʹın, yüzde 15 olan Doğu Anadolu Bölgesi ortalama sigortalılık oranından epey geride olduğunu söyledi. Ercişʹte bin 303, Edremitʹte ise bin 145 poliçe bulunduğunu bildirdi.