DAVUTOĞLU; Suriye ile Savaşa hazırız

DAVUTOĞLU; Suriye ile Savaşa hazırız
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, gündeme dair tüm konularda merak edilen sorulara cevap verdi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrailʹden beklenen özürden, Suriye ile yaşanan sıkıntılara, Arap Baharıʹndan vakıflar sorununa kadar gündeme dair merak edilen konularda çok keskin açıklamalarda bulundu.

Gerektiğinde savaş dahil her türlü senaryoya hazır olduklarını ifade eden Ahmet Davutoğlu, İsrailʹe sert çıktı.

İSRAİL HÜKÜMETİ ADINA GELEN ÖZÜR...


Yahudi bir vatandaşın kendisinden İsrail hükümeti adına özür dilediğini ifade eden Davutoğlu, "Pazar günü biraz boşluğum vardı. Metropolitan müzesine gittik. Tam orayı gezerken orta yaşlı birisi geldi "Merhaba ben sizi tanıyorum. Ben İsrailʹde yaşıyorum ve bir yahudiyim, Türkiye hayranıyım. Ben hükümetim adına sizden özür diliyorum. Çünkü siz haklısınız, biz tarih boyunca dosttuk ve özür dilemeleri lazım ve onların adına ben özür diliyorum. dedi. Birlikte resim çektirdik ve "Göçtü kervan kaldık dağlar başına" ilahisini Türkçe okudu ve Mevlana hayranı olduğunu söyledi. Bizim sıradan bir İsrail vatandaşı ile ne problemimiz olabilir. Bizim sorunumuz İsrail halkı ile değil, İsrail hükümeti ile." şeklinde konuştu.

GEMİLERİMİZE KİMSE MÜDAHALE EDEMEZ

Uluslararası sularda İsrailʹin gemilerimize müdahale edemeyeceğini vurgulayan Davutoğlu "Gazzeʹye yeni bir hazırlık olduğu yönünde bize bir yansıma yok. Olursa da uluslararası açık sularda kimse dokunamaz. İsrail kara sularına girmedikçe hiç bir gemimize, ne taşıyor olursa olsun kimse müdahalede bulunamaz."cümleleriyle dünyaya mesaj verdi.

"SAVAŞA DA HAZIRIZ!..."

Suriye ile yaşanan gerilimle ilgili değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu "Kamuoyunda bazı provakatif yaklaşımlar var. Sanki Türkiye Batı bloku adına Suriyeʹye bir gündemin parçasıymış gibi davranılıyor. İhale bize kaldı demek doğru olmaz. Çünkü bölgenin ihalesi zaten bizimdir. Kimseden bu konuda nasihat almayız. Bizim için bir güvenlik sorunu olduğunda Suriye ile gerektiği takdirde savaş dahil her türlü senaryoya hazırız." ifadelerini kullandı.

"ARAP BAHARIʹNIN TÜRKİYEʹDE KARŞILIĞI YOK"


Türkiyeʹde Arap Baharıʹnın olmadığını söyleyen Davutoğlu bu durumu üç neden bağladı:

1)Türkiye kendi baharını 40 lı yıllarda 40lı yılların sonunda yaşadı, demokrasiye geçti.

2)Türkiye 80 li yıllardan itibaren kendi baharını yaptı modern ekonomiye geçti.

3)Türkiye son dönemde yine bunları gerçekleştirerek kendi baharını yaşadı.

TÜRKİYE 40ʹLI YILLARDA BAHARI YAŞADI

1) Ben kendi liderimi seçemiyorum diyor. Bakıyor demokrasi yok. liderleeirn geçmişine bakıyor bir lider 40 yıl yapmış oğluna devretmiş.

2) Bakıyor bütün doğal kaynaklar arap ülkelerinde ama bakıyor dünyada yükselen ekonomiler arasında 1 tane arap ülkesi yok...

3) Bu ülkeler İsrail karşıtı oluyor ama İsrailʹe karşı etkin bir politikaları yok...

TÜRKİYE NEDEN TAKDİR TOPLUYOR?

Suriye halkı, Libya halkı ve Mısır halkının 12 haziran seçimlerinde Türkiyeʹnin demokraside hangi düzeye çıktığını görmesi, Türkiye dünya krizdeyken en büyük kalkınma hızına erişmesini ve bütün arap ülkelerinin 40 yılda yapamadığı etkiyi İsrail karşısında uluslarası toplulukta gösterdiği tutumla sağlamasını Türkiyeʹnin alkınşlanma gerekçesi olarak açıklıyor.