CHP: Gülʹün cumhurbaşkanlığı düşer

CHP: Gülʹün cumhurbaşkanlığı düşer
CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, AKPnin kapatılması halinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gülün durumunun ne olacağına ilişkin tartışmaları hatırlatarak AKP kapatılırsa Gülün cumhurbaşkanlığı düşer dedi
Gül’ün Cumhurbaşkanlığını sürdürmesini ise Gök, “Orada kalması makam gaspı olur” sözleriyle değerlendirdi.

CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, Sosyal Demokrasi Derneği’nin toplantısında, AKP hakkındaki kapatma davası ve sonrasında yaşanacak gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. AKP’nin kapatılması halinde herkesin Başbakan Erdoğan’ın bağımsız olarak seçilip hükümeti kurabileceğini iddia ettiğini belirten Gök, şöyle konuştu:

“Anayasa Mahkemesiʹnin vereceği her türlü karar karşı saygılıyız. Anayasa Mahkemesi, kapatma veya kapatma kararı vermeyip hazine yardımından yoksunluk kararı da verebilir. Herkes, ʹRecep Tayip Erdoğan bağımsız seçilip yine hükümeti kuracakʹ diyor. Böyle bir şey yok. Bu hukuku hiç bilmemek. Burada siyaset yasağı getiriliyor, siyasi partiye üye olma yasağı getirilmiyor. Dolayısıyla bu bir tedbir. Bağımsız seçilemez. Anayasa Mahkemesi kararı Resmi Gazeteʹde yayınlandıktan sonra Meclis Başkanlığıʹna gelir ve o andan itibaren Meclis ile ilişiği kesilir. Siyasi Partiler Kanunu, yalnızca siyasi partilere üye olmayı düzenler. Milletvekili seçilme kanunu ayrıdır.”

“AKP KAPATILIRSA GÜL’ÜN CUMHURBAŞKANLIĞI DÜŞER”

Kapatma davasıyla ilgili bazı hukukçuların cumhurbaşkanının konumunun değişmeyeceğini iddia ettiğini de hatırlatan Gök, “Ben de değişeceğini iddia ediyorum. Cumhurbaşkanlığı siyaset makamı değildir. Ama cumhurbaşkanlığı anayasal bir kurumdur. Milletvekilliği seçilme yeterliliğine sahip olması cumhurbaşkanlığı seçilebilmek için zorunluluktur. Seçildikten sonra Anayasa Mahkemesince milletvekili seçilme yeterliliğinin iptal edilmesi, 101 maddenin ilk fıkrasındaki yeterliliğini kaldırdığı için Cumhurbaşkanı Abdullah Gülʹün cumhurbaşkanlığı, Anayasa Mahkemesi velev ki kapatırsa, Abdullah Gülʹün adını da mahkeme kararına koyarsa, mahkeme kararının Resmi Gazeteʹde yayınlandığı gün Abdullah Gülʹün cumhurbaşkanlığı kendiliğinden hiçbir yeni karara gerek kalmaksızın sona erer. Orada kalması makam gaspı olur, orada kalamaz. Eğer mahkeme kapatma kararı verirse cumhurbaşkanlığı o gün bitecek. Bunu aslında biliyorlar. Bildikleri için de cumhurbaşkanlığı makamına bu kararın zarar vermeyeceği konusunda kamuoyu yaratmaya çalışıyorlar.” diye konuştu.

“ERKEN SEÇİM ZOR”

AKPʹnin kapatılması halince seçimlere AKP adıyla giremeyeceklerine dikkat çeken Gök, yaşanabilecek olasılıklara ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

"Erken seçim kararı alınabilir. Ama parti kapatma kararı ile siyaset yasağına girecek 38 vekilin sayısı erken seçim için yeterli değil. Yüzde 10 olması lazım. 2009 Temmuz’undan önce erken seçim düşünmüyorum. Çünkü, 2009 Temmuz’unda milletvekillerinin emeklilik hakkı doğuyor. AKPʹnin 338 vekilinin büyük çoğunluğu emekliliğine 2009 Temmuzʹunda kavuşuyor. Bu şartlar dahilinde insanların derdi farklı. Hiç kimse Temmuz’dan önce emeklilik hakkını oylamaya evet demez.”