CEP TELEFONU KULLANICILARINA MÜJDE

CEP TELEFONU KULLANICILARINA MÜJDE
Cep telefonu aboneliğinde alınan vergiler kaldırılacak

Cep telefonu aboneliği sırasında vergi, pay ve değişik adlarla alınan 56 TLʹlik ücretin kaldırılması gündemde.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Maliye Bakanlığıʹnın ücretin kaldırılmasına ʹsıcak baktığınıʹ belirterek, operatörler üzerinde büyük bir yük oluşturan verginin sıfırlanabileceğini kaydetti.

KONU HER YÖNÜYLE ELE ALINIYOR
Zamanʹın haberine göre, konu, Vodafone Grup CEOʹsu Vittorio Colaoʹnun Başbakan Erdoğanʹla yaptığı görüşmede gündeme gelmişti. Colao, ön ödemeli ilk abonelikte vergi, pay ve başka değişik adlarla alınan 56 TLʹlik ücretin tahsil edildiğine dikkat çekmiş ve bu ücreti aboneler adına operatörlerin ödediğini belirtmişti. Söz konusu verginin kaldırılması yönünde çalışma yaptıklarını ifade eden Bakan Yıldırım, konu ile ilgili çalışma yürüttüklerini kaydederek, ʹİlk abonelikte alınan ʹtelsiz ruhsatname ücreti ve Özel İletişim Vergisi (maktu)ʹ ile her yıl abonelerden alınan telsiz kullanım ücretinin kaldırılması için iki bakanlık arasında çalışma sürüyor. Vergi kaybının olmaması ve bütçe dengelerinin bozulmaması için konu her yönüyle ele alınıyor.ʹ dedi.

ABONELİKLERDE BÜYÜK SORUN OLUYOR
 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuʹnun (BTK) 2009 yılı raporuna göre Türkiyeʹde 65 milyona yakın cep telefonu abonesi var. Bunların yüzde 75ʹi ön ödemeli, yüzde 25ʹi de faturalı abonelerden oluşuyor. Ön ödemeli abonelerden alınan toplam 56 liralık telsiz ruhsatname ücreti, telsiz kullanım ücreti ve Özel İletişim Vergisi operatörler tarafından, "pazarlama ve satış gideri" olarak ödeniyor. Faturalı aboneler 56 liralık vergiyi 12 ayda eşit taksitlerle ödüyor. Cep telefonu operatörlerinin yöneticileri ise 56 liralık verginin sisteme yeni girişleri engellediğini belirtiyor. Özellikle üçüncü nesil (3G) aboneliklerinde büyük sorun olduğu belirtiliyor.

FATURALI HATLARDAN ALINAN ÜCRETİN AYRINTISI
Telsiz ruhsatname ücreti: 12,26 TL
Özel İletişim Vergisi (maktu) 31,78 TL
Telsiz kullanım ücreti: 12,26 TL
(56 TLʹlik vergi 12 taksitle ödeniyor.)