Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
23 Nisan Bayramı dolayısıyla yayınlanan mesajlar

Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Vali KAHRAMAN mesajında  ulusal egemenliğin millet olmanın temel şartı olduğuna değinerek, bu millî değerleri geleceğe taşıyacak olanların bugünün çocukları olduğunu vurguladı. Vali KAHRAMAN mesajında şu ifadelere yer verdi:Şanlı tarihimizde büyük bir yere ve öneme sahip olan 23 Nisan 1920 tarihi aynı zamanda milletimizin ve devletimizin geleceği açısından da büyük bir öneme sahiptir. 92 yıldır yaşadığımız bu coşku, aziz milletimizin inancını ve iradesini ortaya koyduğu gibi,  millet olmadaki bilincini ve hayata bakış açısını da yansıtmaktadır.  Çocukları en büyük servet ve en büyük saadet kabul eden aziz milletimiz, her 23 Nisan’da dünyanın dört bir yanından çocukları misafir etmeyi büyük bir onur kabul etmektedir… Her 23 Nisan’da bu güzel topraklar rengi, dili, dini farklı olan yüzlerce çocuğun sevinciyle aydınlanmaktadır. Biz her daim çocuğun masumiyetine inanmış ve onların gözünden bir tek damla dahi yaş gelmesin, hiçbiri hiçbir şekilde acı çekmesin diye çalışan ve çabalayan bir milletiz… Dün olduğu gibi bugün de tüm dünya çocukları için yalnız iyiye, güzele, doğruya giden yollar açmak, onların huzurunu ve mutluluğu temin etmeyi en önemli vazife kabul ediyoruz.

Mazimizin ve istikbalimizin emanetçisi olan çocuklarımızın ve aziz milletimizin bayramını en samimi duygularla kutluyorum. 23 Nisan’ın tüm dünya çocukları için mutluluklara, sevinçlere vesile olmasını temenni ederken, Cumhuriyetimizin mimarı olan ve “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”diyen Ulu Önder Atatürk başta olmak üzere, bu güzel günü çocuklarımıza armağan eden, milletimizin bu coşkuyu ve sevinci yaşamasına vesile olan ecdadımızı bir kez daha ve yeniden, saygı, şükran ve rahmetle anıyorum."

 

Karaman Milletvekili Ve Tbmm Plan Ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Münasebetiyle Yayınladığı Mesaj:

 Her tarafı işgal edilmiş bir ülkenin, bir yandan özgürlük mücadelesi verirken diğer yandan da bu mücadelesini, milli egemenliğin sembolü olan TBMM’ni açarak taçlandırması, geleceğimizi aydınlatan anlamlı ve önemli bir mesajı olarak karşımıza çıkmaktadır.

TBMM’in açılması, kurtuluş mücadelemizin millet egemenliğine dayanan, tam bağımsız yeni Türk Devletiʹnin kurulması aşamasında atılan çok önemli bir adımdır. Mustafa Kemal Ve silah arkadaşlarının önderliğinde yürütülen Kurtuluş Savaşıyla, küllerinden yeniden doğan bir milletin bu haklı ve cesur mücadelesinin tüm dünyaya ilan edilmesidir.

Kurtuluş savaşı ile sadece ülke toprakları kurtarılmamış, aynı zamanda Milli birlik ve beraberliği ile yekvücut olmuş bir milletin yeni ve çağdaş bir devlet kurmasını da sağlamıştır.

Zorlu savaş şartları altında Milletin temsilcilerinin katılımı ile toplanan Büyük Millet Meclisi, aldığı kararlar ile ülkemizin karşı karşıya kaldığı tehlikelerin ortadan kaldırılması, bölünmez bütünlüğümüzün korunması ve bağımsızlığımızın kazanılması amacıyla yürütülen çabaları yönlendirmiştir. Bu nedenle TBMM Gazi unvanına da sahip bir meclistir.

TBMM, yokluklardan ve baskılardan etkilenmeden gece gündüz çalışmış ve zor günlerin aşılmasında varlığı ile milletimize güç ve moral vermiştir.

Bugün çağdaş ve güçlü bir devlete sahip olmanın yanında demokratik kazanımlarımızın da simgesi haline gelen TBMM’nin açılışını çocuklarına bayram olarak armağan eden bir neslin çocuklarının da, gelecek nesillere daha müreffeh ve itibarlı bir ülke bırakmak adına çok çalışması gerekmektedir.

Sevginin, barışın, umudun ve kardeşliğin kaynağı olan en kıymetli varlıklarımız yani çocuklarımız, aydınlık yarınlarımızın da teminatıdır. Bunun için onlara kaliteli yaşam olanaklarının ve çağın gerektirdiği eğitim imkânlarının sunulması en başta gelen önceliklerimiz arasında olmalıdır.
En değerli varlıklarına, yine çok değerli başka bir varlığı olan Ulusal Egemenliğimizin simgesi TBMM’nin açılışını bir bayram olarak armağan eden başta Mustafa Kemal ve silah arkadaşları ile aziz şehitlerimize şükran ve minnet duygularımı ifade ediyor, Tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.

 

 

 

Başkan Uğurlu’nun 23 Nisan Mesajı

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 92. yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

 

Uğurlu mesajında, “23 Nisan, Türk milletinin yok olmadığını, bölünmeye karşı bütün imkânlarını seferber ederek dünyaya varlığını kanıtladığı gün olarak tarihteki yerini almıştır. Bir millet ve devlet olarak yeniden tarih sahnesine çıkma yolunda önemli kararlar alan, en önemlisi de millet egemenliğini esas alarak kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisimiz, bugün 92 yaşına girmiştir.

 

Atatürk, bu günü tüm dünya çocuklarına armağan ederek, gelecek nesillere ne kadar değer verdiğini ve onlara ne kadar güvendiğini ortaya koymuştur. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın sağlıklı, eğitimli ve mutlu bireyler olarak hayata devam etmeleri en büyük arzumuz; özgür düşünceli, donanımlı ve yetenekli gençler olarak yetiştirilmeleri ortak hedefimizdir.

 

Bu vesileyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 92. yıl dönümünü en içten dileklerimle kutlar, birlik ve beraberlik içerisinde ebediyen var olacak olan Türk Milleti’nin geleceği olan çocuklarımıza aydınlık yarınlar diler selam ve saygılar sunarım.” dedi.

 

 

 

AK Parti İl Başkanı Kerim Dereli

 

“İstiklal harbine ve sonrasındaki zaferlere imza atan, tarih yazan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 92. yıldönümünü idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Tarihimizde önemli bir dönüm noktası olan 23 Nisan 1920, varlığına kastedilen, toprakları işgale uğramış, esarete mahkum edilmek istenen yüce Türk Milleti’nin uyanışını, esaret zincirlerini kırarak, kendi yazgısına müdahale ettiği günü simgelemektedir. Türk milletinin ruhunda olan bağımsız yaşama iradesi ve vatan sevgisi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin doğmasını sağlamıştır. Büyük Önder Atatürk’ün “en büyük eserim” diye övdüğü Meclisimizin açıldığı bu anlamlı gün, milletimizin kendi kaderine hakim olmak için başlattığı büyük ve onurlu mücadelenin en önemli adımıdır. Geleceğin yetişkinleri olarak topluma yön verecek çocuk ve gençlerimizi, hukuka saygılı, kurallara uyan, yeniliklere açık, bakış açısı geniş, sorun çözme yeteneği yüksek insanlar olarak yetiştirmeliyiz. Bugünkü nesillerin başarıyla götürdüğü kalkınma ve modernleşme davasını, önümüzdeki dönemde, kendilerine sonsuz bir güven duyduğumuz yeni nesiller devam ettireceklerdir. Çocuklarımızın ve gençlerimizin başarılarını uluslararası alanda da duyurarak ülkemizi yeni ufuklara taşıyacaklarına inancımız tamdır. Bu özel günün, çocuklarımıza bayram olarak hediye edilmesiyle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunu kutladığımız bir bayramı geleceğin büyükleri çocuklara armağan ederek ileri görüşlülüğünü ve devlet adamlığı dehasını tüm dünyaya göstermiştir.

Bu vesile ile İstiklâl Savaşımızın önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyor; Yüce Milletimizin, evlatlarımızın ve bütün dünya ço-cuklarının barış ve huzur içinde yaşaması dileğiyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum”

“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, tüm dünya çocuklarının kardeşçe kutladığı, barış içinde yaşanabilecek bir dünyanın tohumlarının atıldığı ilk ve tek çocuk bayramıdır. Türk çocuklarının bu onurlu görevi en güzel şekilde yerine geti-receklerine inanan Atatürk de, bu büyük sevgi ve inancının bir ifadesi olarak bu-günü Türk çocuklarına armağan etmiştir. Ülkemizin geleceği, devletimizin bütün-lüğünün tek sahibi olan çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bay-ramını kutluyorum. Gelecek genç nesillerimizindir”

 

Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Celalettin Güngörer

Bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış tarihi olan 23 Nisan 1920 gününün, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilişinin 92. yılını kutluyoruz

ʹMustafa Kemal Atatürkʹün TBMMʹnin açıldığı günü, yarının gençleri ve büyükleri olan çocuklara dünyanın ilk ve tek çocuk bayramı olarak armağan etmesi de, çocuk ve gençlere verdiği önemin en güzel göstergesidir. 

Ulusumuzun en değerli varlığı çocuklarımız, barışın, sevginin, umudun ve kardeşliğin temsilcileri, aydınlık yarınlarımızın güvencesidirler. Çocukların sevgi ve hoşgörü dolu bir ortamda yetiştirilmesi, yeteneklerinin geliştirilmesi, beklentilerinin karşılanması, sorunlarına çözüm bulunabilmesi ve umutlarının canlı tutulabilmesi, geleceğine yön verecek güçte bireyler olarak toplumsal yaşamda yer alabilmeleri temel amacımızdır.Bu duygu ve düşüncelerle, dünyadaki çeşitli ülke çocuklarının katılımıyla kutlanan ilk ve tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramıʹnı kutluyor, sevgi ve barışın her zaman daim olmasını temenni ediyorum.ʹʹ

 

Mhp Karaman İl Başkanlığı 23 Nisan Ulusal Eğemenlik Ve Çocuk Bayramı İle İlgili Basın Açıklaması

Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunun göstergesi olan T.B.M.M 23 Nisan 1920’de açılmıştır. Açılan bu meclis 600 yıl Osmanlı saltanatını sona erdirerek, idare şeklini padişah yerine milletin kendisine bırakmıştır. T.B.M.M.’de kurtuluş savaşı en güzel biçimde yönetilerek Cumhuriyet ilan edilmiştir. Bu başarı ile Türk Milleti gücünü bütün dünyaya bir kez daha göstermiştir.

Kazanılan zaferi kutlamak adına 23 Nisan 1.yılından başlayarak coşkuyla anılırken 1929 yılında ise 23 Nisan’ı içine alan bir hafta Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. 23 Nisan 1935’te ise Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kabul edilmiştir. Böylece genç Türkiye Cumhuriyetimiz, dünyada ilk çocuk bayramı olan ülke onurunu yaşamaktadır. Buradan Atatürk’ün çocuklara ne kadar çok önem verdiğini anlıyoruz.Günümüzde ülkemizin içinde bulunan durumuna baktığımız zaman ise Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının büyük gayret ve çabalar ile kurmuş olduğu bu ülke üzerinde oynanan oyunlar eskiden olduğu gibi bugün de aynen devam etmektedir. Son günlerde hem içeride yaşadığımız olaylar hem de komşu ülkelerimiz de yaşanan olaylar ülkemiz açısından kaygı vericidir. Bu manada iktidar partisinin ülkemizin bölünmez bütünlüğünü korumak adına ne yaptığının bilinmemesi ise bu kaygıyı daha da arttırmaktadır. Komşu ülkeleri huzur içerisinde olmayan ülkelerin kendisinin huzurlu olması mümkün değildir.

Dünyada çocuklara armağan edilen tek bayram olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın mutluluğunu yaşadığımız bugünlerde, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını bir kez daha saygıyla ve özlemle anıyor ve onun emaneti olan ülkemize daima sahip çıkacağımızı yineliyoruz.

 

Türk Eğitim-Sen Karaman Şubesi 23 Nisan Kutlama Mesajı

Türk Eğitim-Sen Karaman Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet SERİN, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. Başkan SERİN, yayımladığı kutlama mesajında, 23 Nisan 1920`de Türkiye Büyük Millet Meclisi`nin açılmasıyla Milli iradenin esas olduğu kabul edildiğini, Cumhuriyet`in temellerinin atıldığını belirtti. Başkan SERİN ayrıca, yayınladığı mesajda, bugün 92. kuruluş yıldönümü kutlanılan TBMM`nin, milli iradenin tek temsilcisi olarak özgür ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti`ni kurduğunu, medeniyet yarışında Türkiye`nin yerini almasını sağladığını ve aradan geçen 92 yıl boyunca milli egemenliğin, Cumhuriyet değerlerinin ve çağdaş uygarlık yolundaki yürüyüşün sembolü olduğunu belirtti. Başkan SERİN, TBMM`nin açılmasıyla millet egemenliğine dayanan, tam bağımsız ve yeni Türk Devleti`nin kurulması aşamasında atılan oldukça önemli bir adım olduğunu, Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarının önderliğinde yürütülen Kurtuluş Savaşı ile bir milletin haklı mücadelesi ve özgür iradesinin galip geldiğini ifade etti. TBMM`nin ilk başkanı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu milli onur gününün bayram olarak kutlanmasını istemiş ve bu bayramı Türkiye Cumhuriyeti`nin ebediyen var olmasının teminatı olan çocuklara armağan etmiştir. 23 Nisan, dünya çocuklarının katılımıyla kutlanan, barış ve kardeşlik gibi yüce değerlerin paylaşılmasına, farklı kültürlerin ortak bir payda da buluşmasına ve kaynaşmasına aracılık eden bir müstesna bir bayramdır, ifadelerine de yer verdi.

Başkan Mehmet SERİN mesajında şu görüşlere yer verdi: “Demokrasinin kalbi ve milli iradenin temsil makamı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi`nin açılışının 92. yıl dönümünü gurur ve coşkuyla kutluyoruz. Tarihimizde önemli bir dönüm noktası olan 23 Nisan 1920, milletimizin ve ülkemizin kaderinin yeniden yazılmaya başlandığı bir tarihtir. Türkiye Büyük Millet Meclisi`nin kuruluşu, milletimizin sadece vatan topraklarını işgalden kurtarma ve kendisine vurulmak istenen esaret zincirlerini parçalama azminin değil, aynı zamanda ülkenin yönetim biçimi ile ilgili kararlılığının da anlamlı bir ifadesidir. 23 Nisan’ın çocuklara bir bayram olarak armağan edilmesinin, Türkiye Cumhuriyeti`nin, çocukların ve gençlerin omuzlarında yükseleceğine olan inancın ifadesidir. Bu görüşlerle Başkan SERİN çocuklara da seslenerek: ``Sizler, milletimizin umut çiçekleri, aydınlık yarınlarımızı kucaklayan güçlü kollarısınız. Bu bakımdan sizlerin sağlıklı, eğitimli, mutlu ve özgür bireyler olarak hayata devam etmeniz en büyük arzumuzdur. Hedefimiz sizleri özgür düşünceli, kendi başına karar verebilen, sorgulayan, kendi toplumunun ve evrensel anlayışın doğrularından haberdar olan, hayatın güçlükleri ile baş edebilecek ölçüde donanımlı ve yetenekli gençler olarak yetiştirebilmektir. Bunu başarabildiğimiz takdirde bugünün çocukları, yarının gençleri olarak sizler ülkemizin sadece zenginliği değil, dinamizminin ve değişim potansiyelinin kaynağı olacaksınız. Bu itibarla yarının büyüklerinin, vatan ve millet sevgisi doğrultusunda iyi yetişmeleri, sorumlu ve duyarlı birer vatandaş olabilmeleri için gereken tüm çabanın gösterilmesi milli bir görev olarak değerlendirilmelidir.

Bu duygu ve düşüncelerle Türk Eğitim-Sen Karaman Şubesi olarak; Aziz milletimizin iradesinin tecelli edip somutlaştığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 92. yıldönümünü haklı bir gurur ve kıvançla kutluyor, Egemenliğin millete geçtiği ve bunun da temsilcileri vasıtasıyla kullanılmaya başlandığı bu mana yüklü özel günün hepimize hayırlı olmasını temenni ediyor, 92 yıl önce bu mukaddes vatanı ve aziz Meclis’i emanet eden başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm kurucu kahramanları, aziz şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyoruz.