BİRİ KARAMANʹLI 14 KONYAʹLI DAN HABER ALINAMIYOR

BİRİ KARAMANʹLI 14 KONYAʹLI DAN HABER ALINAMIYOR
Gemideki Türk yolcuların isimleri belli oldu
İSRAİLʹin saldırısına uğrayan yardım gemisi Mavi Marmaraʹya Konyaʹdan katılan 2ʹsi gazeteci 14 kişiden haber alınamıyor. İHH İnsanı Yardım Vakfı Konya üyeleri, valilik binası arkasında bulunan Kayalı Parkʹta İsrailʹe kınamak için protesto gösterisine hazırlanıyor.
 
Gemiye Konyaʹdan katılan 14 kişinin isimleri şunlar:
 
Latif Selvi (Konya Sivil Toplum Kuruluşları İcra Heyeti Başkanı- Eğitim-Birsen Konya Şube Başkanı), Mustafa Erikci (Konya Anadolu İnsani Yardım Derneği Proje Yöneticisi), Şükrü Nortcu (İHH Basın Sözcüsü), Dr. Hasan Hüseyin Uysal (İHH Konya Gönüllüsü), Sami Uysal (İHH Konya Sorumlusu), Asım Sarıgüzel, Muzaffer Babür, Bayram Bayram, KARAMANʹLI Mustafa Sekmen, Murat Taşkın (İHH Seydişehir Gönüllüsü), Ahmet Gücü Yetmez, Mustafa Tatlısu (Yeni Konya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni), Bilal Çalıkuşu (Kon TV Muhabiri ).
İHH İnsani Yardım Vakfı Konya üyeleri de, Valilik binası arkasında bulunan Kayalı Parkʹta İsrailʹi kınamak için protesto gösterisini hazırlanıyor.
 
Kayseriʹden 10 kişi var
İSRAİL askerlerinin müdahale ettiği, Gazzeʹye yardım götüren ʹMavi Marmaraʹ adlı gemide, Kayseriʹden Kayseriʹden 2ʹsi kadın 10 kişinin olduğu öğrenildi. Kanlı müdahalenin ardından İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Kayseri şubesine koşan ve gelişmeleri televizyonlardan takip eden 10 kişinin yakınları endişeli bekleyiş içinde.
İHHʹnin Gültepe Mahallesiʹndeki binasında endişeli bekleyiş sürüyor. Dernek Kayseri Şubesi Başkan Yardımcısı Ömer Yağmur, "İsrail komandoları gemiye müdahale etti, öğrendiğimiz kadarıyla 16 şehidimiz ve birçok yaralı var. Gemilerin Hayfa Limanıʹna çekildiği söyleniyor. 2ʹsi kadın 10 arkadaşımız var. Onlardan da haber alamıyoruz. Bu tepkileri bildirmek için Cumhuriyet Meydanıʹnda toplanacağız" dedi.
 
Yağmur, İsrail ve PKK terör örgütünün işbirliği yaptığını da öne sürerek, "Türk kamuoyunun dikkatini çekmek istiyorum. Saldırıları, PKK ile İsrailʹin birlikte yaptığını düşünüyoruz. İskenderunʹda Deniz Kuvvetleriʹne ait bir birliğe ilk kez saldırı yapılması ve son model silahların kullanılması, gemi saldırısının hemen öncesinde olması akıllarda soru işareti bırakıyor" diye sözlerini sürdürdü.
 
GEMİDEKİ EŞİNDEN HABER BEKLİYOR
İHH Kayseri Şubesi yönetim kurulu üyesi ve Kayseriʹde yerel yayın yapan Gündem gazetesinin sahibi Oğuz Memiş, gemide eşinin de bulunduğunu söyledi. Memiş, "Eşim de İHH yönetim kurulu üyesi olduğu için görevli olarak gitmişti. İyi haberlerini bekliyorum. İsrail yine yapacağını yaptı. İsrailʹe karşı olan ülkelerin ne kadar haklı olduğu da görüldü. İnsani yardım filosuna bile kanlı baskın yapılması İsrailʹin terör devleti olduğunun göstergesi. Çok sayıda şehidimiz olması bizi ayrıca üzüyor. Eşim Gönülʹle gemiye bindikten sonra görüşemedim. Tüm şehitlerimize Allahʹtan rahmet diliyorum" diye konuştu.
ʹMavi Marmaraʹ gemisinde İHH Kayseri Şubesi yönetim kurulu üyesi Ali Tokluman, İlim Yayma Cemiyetiʹnden Ali Yunusoğlu, Furkan Doğan, Anadolu Gençlik Derneğiʹnden İlyas Yıldız, Miraç Kültür Derneğiʹnden Orhan Tokcan ve İHH Kayseri Şubesiʹnden Gönül Memiş, Fatma Kanlıoğlu, Seyfullah Özgüven, Ahmet Kaçar ve Aydın Bekarʹın olduğu ve kendilerinden henüz haber alınamadığı ifade edildi.
 
Kocaeliʹden 4 kişi var
ʹROTAMIZ Filistin Yükümüz İnsani Yardımʹ adı altında gerçekleştirilen yardım kampanyası kapsamında Gazzeʹye doğru seyreden gemilere İsrail askerlerinin müdahalesine tepkiler çığ gibi büyürken, gemide Kocaeliʹden 4 kişinin bulunduğu öğrenildi. 4 kişinin yakınları, endişe içerisinde onlardan gelecek haberleri bekliyor.
İsrail askerlerinin müdahale ettiği ʹMavi Marmaraʹ gemisinde bulunan Kocaelili 4 kişiden İsmail Yeşildalʹın eşi Şeyda Yeşildağ, şu ana kadar hiç bir haber alamadığını söyledi. Şeyda Yeşildağ, "Saldıracaklarını, insanları öldüreceklerini hiç tahmin etmiyordum. Eşimden gelecek telefonu bekliyorum. Onu çok merak ediyorum. Gemiler yola çıkıncaya kadar eşimle telefonla görüşmüştüm. Bir daha kendisinden haber alamadım. 27 Mayıs akşamı gemideyken kendisiyle uzun uzun görüştüğümde çok iyi olduklarını çok mutlu olduklarını anlatıyordu. İsrail askeri botları yanaşınca gemideki havanın bozulduğunu keyiflerin kaçtığını söylemişti. Öğlen saatlerinde Gazzeʹye varacaklardı. Gazzeʹye kadar belki takip ederler diye düşünülüyordu. Ama saldıracaklarını insanları öldüreceklerini, gemiye el koyacaklarını hiç tahmin etmedik" diye konuştu.
Gebzeʹde matbacılık yaptığı belirtilen ve aynı gemide bulunan Halim Yazıcıʹnın ise olayın ardından yakınlarına telefon açarak, "Benim yanımdaki 3 kişi öldü, yaralılar vardı. Herkese ateş ediyorlardı. Bizi de İsrailʹde bir limana getirdiler" dediği ve daha sonra irtibatın kesildiği belirtildi.
Gemide ayrıca Karamürsel İlçesiʹnde oturduğu belirtilen Oktay Gökçe ve İsmail Bayraklı adlı iki kişinin de olduğu öğrenildi.
Bu arada bir grup avukat, Kocaeli Adliyesi önünde yaptıkları açıklamada İsrailʹin sistemli bir şekilde Filistin halkına karşı soykırım ve devlet terörü uyguladığını belirtti. Saldırıcı alçakça ve insanlığa karşı ihanet suçu olarak da nitelendiren avukatlar adına konuşan Halit Çokan, İsrailʹin şiddeti ve kan dökmeyi siyaset haline getirdiğini de öne sürdü.
 
Yaralıların isimleri açıklandı:
İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Vekili Yavuz Dede, Gazzeʹye insani yardım götüren gemilere İsrail saldırısında yaralananlardan ismi belirlenen 14ʹünü açıkladı.

Dedeʹnin yaptığı açıklamaya göre yaralıların isimleri söyle:

ʹʹİmdat Avli, Mustafa Batırhan, Rebiha Gümrükçü, Cevdet Ökenek, Erkan Baycidan, Muhyettin Yıldırım, Osman Çalık, Suat Koşmaz, Şahin İsmail Güleryüz, Şükrü Peker (İHH görevlisi), Mehmet Murat Yıldırım, Canip Tuna, Saadettin Furkan ve Tuna Yücelʹʹ

Dede, bu isimlerin Dışişleri Bakanlığı tarafından kendilerine verildiğini, diğer iki yaralının isminin eksik alınması nedeniyle açıklanmadığını söyledi.