Beslenme Dostu Okullara Sertifikaları Verildi

Beslenme Dostu Okullara Sertifikaları Verildi
Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan Beslenme Dostu Okullar Programı İşbirliği Protokolü kapsamında Beslenme Dostu Okul sertifikalarını almaya hak kazanan okullara sertifikaları törenle verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nın ortaklaşa yürüttüğü projeler kapsamında toplam 6 okula 'Beslenme Dostu Okul Sertifikası' verildi.
İl Milli Eğitim Müdürlüğünde düzenlenen törene, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Abdurrahman Kurt, İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Arslan, Milli Eğitim Şube Müdürleri, Sağlık İl Müdürlüğü çalışanları, okul yöneticileri ve öğretmenler katıldı.
Programda Okul Sağlığının Geliştirilmesi, Beslenme Dostu Okul Programı konusunda okul yöneticilerine Hemşire Hatice Ekinci, Handan Altunkan tarafından bilgilendirme yapıldı.
Bilgilendirmenin ardından Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Şerife Koç bir konuşma yaptı. Böyle bir organizasyona katıldığından dolayı mutlu olduğunu belirten Şerife Koç, okul sağlığının geliştirilmesi için Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi her türlü yardımı vermeye hazır olduklarını ifade etti. 
“Beslenme Dostu Okul Programı ile okullarda bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz”
Düzenlenen programda konuşan İl Milli Eğitim Müdür Vekili Abdurrahman Kurt, Beslenme Dostu Okullar Programı İşbirliği Protokolü kapsamında alınan Beslenme Dostu Okul Sertifikasının önemli olduğunu ifade etti. İl Milli Eğitim Müdür Vekili Abdurrahman Kurt, “Sağlık, hijyen ve sağlıklı beslenme bizim medeniyetimizde, kültürümüzde ve dinimizde önemli olan değerlerimizdir. Bu tür programlar medeniyetimizde var olan değerlerin belli bir forma sokulmuş halidir. Bu değerleri öğrencilerimize empoze etmek eğitim liderleri olarak bizim asli görevimiz. Yapılan güzel işlerin belgelendirilmesi, taltif edilmesi önemli. Bu itibarla sertifika törenlerini önemsiyoruz. Beslenme Dostu Okul Programı ile okullarda bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Amacımız sağlıklı bir nesil yetiştirmektir. Bu konu milli bir meseledir. Hepimiz bu amaca hizmet ettiğimiz için İl Sağlık Müdürlüğü ile yürütmüş olduğumuz bu proje önem arz etmektedir. Bu çalışmada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. 
“Gelecek neslin sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmaları için sizlere ihtiyacımız var”
İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Arslan sertifika töreninde yaptığı konuşmada programın amacının toplum sağlını korumak olduğunu ifade ederek Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü bir program olduğunu dile getirdi. Dr. Hasan Arslan, “Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı insana yatırım yapan iki bakanlık. Toplum sağlını korumak için İl Sağlık Müdürlüğü olarak bizler elimizden geleni yapmaya hazırız. Toplumun sağlığı açısından bizim sizlere ihtiyacımız var. Bireylerin sağlıklı yetişmesi ve toplumun en küçük yapı taşı olan ailenin oluşması için bizlerin ve sizlerin önemli görevleri var. Öğrencilerimizin rol model aldıkları kişiler öğretmelerdir. Bu sebeple gelecek neslin sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmaları için sizlere ihtiyacımız var. Beslenme Dostu Okul Sertifikasını almaya hak kazanan okullarımızı tebrik ederim” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Beslenme Dostu Okul Sertifikasını almaya hak kazanan okullara sertifikaları İl Milli Eğitim Müdür Vekili Abdurrahman Kurt ile İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Arslan tarafından verildi.
Program, günün anısına çekilen fotoğraflarla sona erdi.