Başkan Çalışkan’ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

Başkan Çalışkan’ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı
Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle bir mesaj yayımladı.

Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında; 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, bu hususta toplumsal farkındalığın artmasına ve engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak yeni adımlar atılmasına vesile olmasını diledi.

            Engelli vatandaşların hayatın tüm alanlarında varlık göstermelerine yardımcı olma hususunda devlete de, topluma da önemli görevlerin düştüğünü vurgulayan Başkan Çalışkan, tüm zorluklara rağmen spordan sanata, edebiyattan siyasete, eğitimden çalışma hayatına varana dek, her alanda önemli başarılara imza atan engellilerin verdikleri mücadelenin gerçekten takdire şayan olduğunu ifade etti.

            Engellilerin mücadelelerinde onların yanında yer almak, onları teşvik etmek, onları herhangi bir dışlanmışlığa maruz bırakmamanın herkesin öncelikli sorumlulukları arasında yer aldığına dikkat çeken Başkan Çalışkan mesajında şunları kaydetti:

            "Bu dünyada her birimizin engelli konuma düşünebileceğinin bilinciyle, toplumsal duyarlılığın daha da artması için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğine inanıyorum. Türkiye, özellikle son 15 yıllık süre zarfında, ekonomi, siyaset, yatırımlar ve kalkınmada nasıl bir devrim gerçekleştirdiyse, engelli kardeşlerimizin meselelerini çözüme kavuşturma hususunda da önemli bir dönüşüme sahne olmuştur. Söz konusu süre zarfında engelli kardeşlerimiz ile ilgili yasal düzenlemeler, hayata geçirilen sosyal politikalar, bu konuda yaşanan zihniyet değişimini açıkça ortaya koymaktadır. Bizler, engelli kardeşlerimizle ilgili eksikliklerin giderilmesini bir lütuf olarak değil, hakların sahiplerine teslim edilmesi olarak görüyoruz. Karaman Belediyesi olarak yaptığımız hizmetlerde engelli kardeşlerimizin hayatlarını daha da kolaylaştıracak uygulamalar gerçekleştiriyoruz. Onların toplumla daha da bütünleşmelerini sağlamak, geleceğe umutla bakan bireyler olarak onların da toplumsal sorumluluk almalarını mümkün kılmak, dayanışma ve yardımlaşma duygularımızın güçlenmesini de beraberinde getirecektir. Bu duygu ve düşüncelerle engelli vatandaşlarımızı saygı ve muhabbetle selamlıyorum.”