Bakanlıktan Bu Kişilere İkramiye Müjdesi! Bayram İkramiyesine Ek Olarak Verilecek!

Bakanlıktan Bu Kişilere İkramiye Müjdesi! Bayram İkramiyesine Ek Olarak Verilecek!
Türkiye'de KDV’den para kaçıran işletmeleri ihbar edenlere ikramiye verileceği öğrenildi. İşte konuya ilişkin tüm merak edilenler…

Hazine ve Maliye Bakanlığı, KDV kaçakçılığına son vermek için yeni tedbirler almaya devam ediyor. Bu tedbirler biri de ihbar sistemi oldu. Vergiden kaçmak isteyen işletmeler de düşük KDV'si olan ürünlerin üzerinden de fiş keserek usulsüzlük yapıyor.

Bu nedenle, Hazine ve Maliye Bakanlığı kayıt dışı ekonomi faaliyetlerine karşı ilk adımını atarak denetimlerin artırılacağı açıkladı. Bakanlığın denetim sürecine vatandaşlar da dahil edildi. Buna göre, KDV’den kaçıran işletmeleri ihbar edecek ve ihbarında bulunan vatandaşlara ödül niteliğinde ikramiye verilecek.

Pek çok işletmenin Katma Değer Vergisi (KDV) üzerinden kaçakçılığa son vermek isteyen Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergi kaçıran işletmeleri ihbar edenlere ödeme yapmaya karar verdi.

thumbs-b-c-4c3fedd1ff1791581a9a1ca1029b6666.jpg

2 AŞAMALI İKRAMİYE VERİLECEK

Türkiye'de vergi kaçakçılığının önüne geçmek için bakanlık tarafından çeşitli adımlar atılırken, vergi kaçıran işletmeleri ihbar eden vatandaşlara “ihbar ikramiyesi” adı altında ödeme yapılacak.

Ödemelere ilişkin ayrıntılar netleşirken, ihbar eden kişilerin alacakları ikramiye, vergi ve vergi ziyai cezasının yüzde 10’u üzerinden hesaplanacak. İkramiyenin bir bölümü ihbar eden kişiye nakit olarak verilecek ve tutarın geri kalan kısmı vergi kaçağından tahsil edilen miktarla beraber ödenecek.