Bakanlık ve PTT’den 1.300 TL Mayıs Yardımı! Başvurular Başlıyor!

Bakanlık ve PTT’den 1.300 TL Mayıs Yardımı! Başvurular Başlıyor!
Aile Bakanlığı ihtiyaç sahiplerine nakit yardımı yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda, çocuk sahibi ailelere çocuk başına ödeme yapılıyor. Peki, kimler ne kadar alacak, ödemeler nereden yapılacak? İşte detaylar…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çocuk sahibi ailelere yeni bir destek ödemesi sağlayacağını açıkladı. Bu program çerçevesinde, 2015’ten bugüne çocuk sahibi olan ailelere çocuk başına ödeme yapılacak. Tek seferlik 1.300 liraya kadar verilen söz konusu ödeme, doğum yardımı olarak biliniyor.

Bakanlığın çocuklu ailelere sağladığı bu sosyal destek ödemesine ilişkin ayrıntılar, bakanlığın resmi internet sitesinden paylaşıldı. Başvuru yapmak için sadece başvuru dilekçesinin talep edildiği bu destek ödemesine, Türk vatandaşları ve Mavi Kart sahipleri, 15 Mayıs 2015 sonrası doğum yapmaları durumunda müracaat edebilecek.

Başvurular, e-Devlet sistemi üzerinden ve en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından (SYDV) yapılabilecek.

thumbs-b-c-66c477064e0acae5788b2c8fe28d2770.webp

KİMLER NE KADAR ALACAK?

Doğum yardımı ödemeleri bir kereye mahsus olarak ödenecek ve çocuk sayısına göre farklılık gösterecek. Bakanlık, ödeme tutarlarını şu şekilde açıkladı:

Birinci çocuk için 300 lira

İkinci çocuk için 400 lira

Üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 lira

Dördüncü ve üzeri çocuklar için de her doğum başına 600 liralık ödeme yapılacak.

Ödemeler, hak sahiplerinin hesap numaralarına yatacak veya PTT şubelerinden alınabilecek. Bu yeni programın, çocuklu ailelerin maddi yüklerini hafifleteceği ve ailelere ek bir destek sağlayacağı düşünülüyor.

Bakanlık yetkilileri, ailelerin yardım programından yararlanabilmeleri için gerekli bilgilendirmeyi yapmaya süreceklerini açıkladı.