Bakanlık Müjdeyi Duyurdu! 408 Bin TL Hibe Verilecek

Bakanlık Müjdeyi Duyurdu! 408 Bin TL Hibe Verilecek
Farklı bakanlıkların sağlayacağı hibe desteklerine ilişkin yeni açıklamalar gelmeye devam ederken, düzenlemelerin detayları da merak ediliyor.

Temmuz ayının ilk günlerinden itibaren farklı bakanlıkların destek programları vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı temmuz ayının ilk tarımsal destek ödemesini dün itibariyle ülke genelindeki çiftçilerin hesaplarına yatırırken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın da belirli bir takvime göre sosyal yardımları sağlaması bekleniyor. Her iki bakanlığın destek programlarının yanı sıra farklı bakanlıkların hayata geçirdiği projeler ile ilgili de yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor.

KOOP-DES İkinci Çağrı Dönemi

Ticaret Bakanı Ömer Bolat'ın açıklamasına göre 2024 yılı KOOP-DES ikinci çağrı dönemi başladı. Söz konusu başvurular 31 Temmuz 2024 tarihine kadar Ticaret İl Müdürlükleri'ne yapılabilecek. Destek çerçevesinde 2024 yılı ikinci çağrı dönemi Kooperatiflerinin başvuruları neticesinde uygun görülenlere mal alımlarında 400.000 TL'ye, hizmet alımlarında 60.000 TL’ye, nitelikli personel istihdamlarında bir personel için yıllık 204.000 TL'ye ve iki personel için ise yıllık 408.000 TL'ye kadar hibe destekleri sağlanacak. Desteğin detaylarına ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile bilgilendirmede bulunan Bakan Ömer Bolat:

‘’ Müjdemiz olsun! Ticaret Bakanlığı olarak, Kooperatiflerin Desteklenmesi Programımız (KOOP-DES) kapsamında, kooperatiflerimize projeleri bazında nakdi destekler sağlamaya devam ediyoruz. Bu kapsamda; 2024 yılı ikinci çağrı dönemini kooperatiflerimizin başvurularına açmış bulunuyoruz. Kooperatiflerimiz; mal alımlarında 400.000 liraya, hizmet alımlarında 60.000 liraya, nitelikli personel istihdamlarında bir personel için yıllık 204.000 liraya ve iki personel içinse yıllık 408.000 liraya kadar hibe desteklerimizden faydalanabilecektir. Ticaret Bakanlığımız görev alanında yer alan tüm kooperatiflerimize ve üst kuruluşlarına açık olan Program kapsamındaki proje başvuruları, 31 Temmuz 2024 tarihine kadar Ticaret İl Müdürlüklerimize yapılabilecektir. Tüm kooperatiflerimize hayırlı olsun’’ ifadelerine yer verdi.

2024/03/15/destek-turk-lirasi.jpg

Temmuz 2024 Destek Ödemeleri

Ticaret Bakanı Ömer Bolat kooperatiflere yönelik destekler ile ilgili sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile bilgilendirmede bulunurken, temmuz ayında farklı bakanlıkların destek projeleri de yakından takip ediliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın belirli bir takvime göre temmuz ayının son günlerine kadar tarımsal destekleri iletmesi bekleniyor. Bu çerçevede, ilerleyen süreçlerde destekler verildikçe bakanlıkların resmi internet sitelerinden ve sosyal medya hesapları üzerinden bilgilendirme metinleri yayınlanacak.