Bakan Tekin: Müfredat Tamamlanıyor, Öğretmen Atamaları Belirsiz

Bakan Tekin: Müfredat Tamamlanıyor, Öğretmen Atamaları Belirsiz
Bakan Tekin, müfredat çalışmalarının gelecek hafta tamamlanacağını açıkladı; öğretmen atamalarıyla ilgili sorulara ise detaylı cevap vermedi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM'nin açılışının 104. yıl dönümü vesilesiyle Meclis Tören Salonu'nda düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin müfredatla ilgili yapılan çalışmalara ilişkin sorusunu yanıtlarken, Tekin, Talim ve Terbiye Kurulunun ön incelemelerini tamamladığını; sürecin tamamlandıktan hemen sonra kamuoyunun görüşüne sunulacağını belirtti.

“2 KAT FAZLA MÜFREDAT YÜKLÜYORUZ ÇOCUKLARA”

Müfredatla ilgili çalışmaların gelecek hafta sonuçlanacağını ifade eden Tekin, şu ifadeleri kullandı:

"OECD'nin yaptığı derecelendirme mekanizmaları var. Kamuoyunun bizimle yarıştırdığı ülkelerdeki müfredat yoğunluğu ile bizimkini karşılaştırdık. Oradaki yoğunluğa yaklaştırmaya çalıştık. O ülkelerden yaklaşık 2 kat fazla müfredat yüklüyoruz çocuklara. Birincisi, çocuklara daha fazla müfredat yüklüyoruz, ikincisi ise orada olduğu gibi beceri temelli değil, bilgi, kazanım temelli veriyoruz. Bahsettiğimiz ülkelerde çocukların aldıkları eğitimi gündelik yaşam becerilerine dönüştürüp dönüştüremediği ölçülürken biz normal bilgi olarak veriyoruz. Halbuki bahsedilen sınavlarda bunlar ölçülüyor. Hem müfredat olarak daha fazla hem de farklı bir mantıkla verdiğiniz zaman rekabet edemiyorsunuz." dedi.

Müfredatı seyrelteceklerini vurgulayan Tekin, "Halbuki biraz bunu seyreltsek, çocuklarımızın kapasitelerine uygun, öğretmenlerimizin süresinde yetiştirebileceği hale getirebilsek hem çocuklarımız daha rahat öğrenecek hem de sistem rahatlayacak hem öğretmen arkadaşlarımız koştura koştura müfredatı yetiştirmek için çaba harcamak zorunda kalmayacak. Dolayısıyla ortalama yüzde 35 bandında bir seyreltme var" diye konuştu.

Bakan Tekin, öğretmen atamalarıyla ilgili bir diğer soruya ise şu şekilde cevap verdi: "Öğretmen atama sayılarını Hazine ve Maliye Bakanımızla birlikte önümüzdeki hafta içerisinde açıklayacağız" cevabını verdi.