Bakan Göktaş’tan Yaşlılara Müjde! Yaşlı Destek Programı’na Başvurular Başladı!

Bakan Göktaş’tan Yaşlılara Müjde! Yaşlı Destek Programı’na Başvurular Başladı!
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, yaşlılara yönelik yeni bir projenin hayata geçirileceğini ve başvuruların başladığını açıkladı. İşte detaylar…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, yaşlıların korunması, desteklenmesi ve hayatlarının iyileştirilmesi amacıyla belediyelerce hazırlanacak projelerin değerlendirileceği Yaşlı Destek Programı'na (YADES) müracaatların başladığını söyledi. Bakan Göktaş, 2024 yılı kapsamında YADES için 11 milyon 278 bin lira ödenek ayırdıklarını ifade etti.

Bakan Göktaş, yaptığı açıklamada 2016 yılında uygulanmaya başlanan ve genel bütçeden aktarılan kaynakla devam ettirilen YADES ile yerel dinamikleri harekete geçirerek, yaşlılık konusunda farkındalık yaratmayı, yaşlı vatandaşların ev ortamlarında ve sosyal hayata katılımlarının desteklenmesini hedeflediklerini söyledi.

c9jv0qca10gnzj2ou8dtca-removebg-preview.png

YADES İÇİN 11 MİLYON 278 BİN LİRA ÖDENEK AYRILDI

Bakanlık olarak aile temelli aktif ve sağlıklı yaşlanmanın desteklenmesi politikasını YADES programıyla devam ettiklerinin altını çizen Göktaş, "65 yaş üstü vatandaşlarımızın korunması ve desteklenmesiyle bakım desteği ve psikososyal desteğe ihtiyacı olanların yaşadıkları mekanlarda gerekli bakımlarının yapılarak yaşamlarının kolaylaştırılmasını sağlamak üzere, 8 yılda toplam 45 milyon TL finansman desteği sağladık. Bu kapsamda 8 yılda 42 belediyede yürütülen 74 projeyle 87 bin 987 hanede 128 bin 691 yaşlıya ulaştık. Yaşlıların korunması, desteklenmesi ve yaşamlarının kolaylaştırılması için belediyeler tarafından hazırlanacak yeni projelerin değerlendirileceği YADES 2024 başvuruları ise başladı. Bakanlığımızca bu yıl YADES için 11 milyon 278 bin lira ödenek ayırdık” dedi.