AYRANCI BELEDİYESİNİ BASTILAR

AYRANCI BELEDİYESİNİ BASTILAR
KÖYLÜLER SUYUN İÇEYE VERİLECEK OLMASI NEDENİYLE ZARARLARI OLDUĞUNU GEREKÇE GÖSTERİRKEN, KÖY İLE İLÇE ARASINDA SUYLA İLGİLİ YENİDEN PROTOKOL İMZALANDI.
Karamanʹın Ayrancı ilçesine bağlı Pınarkaya köyünden içme ve sulama suyu sıkıntısı çeken Ayrancı ilçesine su getirilmesi çalışmaları sırasında olaylar çıktı. Pınarkaya köyü halkının su hattı çalışmalarındaki iş makineleri ve çalışanlara saldırması üzerine Ayrancı ilçesi halkı tepki göstererek yol kapattı.
Edinilen bilgiye göre, Ayrancıʹdaki su sıkıntısı nedeniyle yıllar önce Pınarkaya (Divaz) köyünden çıkan yeraltı suyunun Ayrancı Barajıʹna getirilmesi için ihale açıldı. Su hattı Pınarkaya köyünün arazilerinden geçtiğinden dolayı arazi sahiplerine para ödendi. Pınarkaya köyü halkı, ihaleyi alan firma su hattını yaparken, "Su az, biz kullanıyoruz" diye zaman zaman itiraz ederek iş makinelerine ve yapılan su hattına zarar verdi ve çalışmaları engelledi. Yaşanan sorunlar nedeniyle firma çalışmaları bıraktı.
Bir süre önce Ayrancı Belediyesi su hattını ilçeye çekmek için çalışmalara başladı. Ancak 20 gün önce iş makineleri ve işçilere saldırı oldu. Bugün de Pınarkaya köylüleri belediyenin iş makinelerine zarar vererek, işçilere saldırdı. Bunu duyan Ayrancı ilçesi halkı da akşam saatlerinde Karaman-Ereğli kara yolu üzerinde toplanarak yolu trafiğe kapattı. Ayrancı İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri vatandaşları yolu açmaları yönünde uyardı. Ancak yolun açılmaması üzerine Karamanʹdan takviye olarak Çevik Kuvvet
ekipleri geldi.
 
KAYMAKAMLIKTA TOPLANTI YAPILDI
İl Emniyet Müdürü Lütfü Sönmez de Ayrancıʹya gelerek vatandaşları ikna etmeye çalıştı ama vatandaşlar ikna olmadı. Bunun üzerine Karaman Vali Yardımcısı Yılmaz Şimşek, Karaman İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mehmet Kalınsaz, İl Emniyet Müdürü Lütfü Sönmez, Ayrancı Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı, Akçaşehir Belde Belediye Başkanı Şaban Atçeken, Pınarkaya Köyü Muhtarı Halil Kaynar, Kaymakamlıkʹta toplantı yaptı. Toplantının bitmesinin ardından Kaymakamlık binası önünde halka hitap eden Ayrancı
Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı, sorunu çözdüklerini belirterek, "Pınarkaya köyü sudan dolayı maddi zararlarının olduğunu söyledi. Bunun üzerine bu zararı gidermek için resmi protokol yapıldı. Yarından sonra çalışmalar devam edecek" dedi. Konuşmanın ardından vatandaşlar da Başkan Büyükkarcıʹya güvendiklerini belirterek, "Bundan sonra yine böyle bir olay olursa siz de engelleyemezsiniz" dediler. Vatandaşlar konuşmaların ardından sessizce dağıldılar.