Aydüz: Namaz hayatın ilk hedefidir

Aydüz: Namaz hayatın ilk hedefidir
Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Davut Aydüz, müminin günde en az beş defa içine girip temizlendiği namazın hayatın ilk hedefi ve birinci vazifesi olduğunu söyledi.
Karaman Eğitim Gönüllüleri Derneği tarafından Pirireis Kültür Merkezi’nde organize edilen ‘Kültür Günleri’ etkinlikleri kapsamındaki “Namazı anlayarak Kılmak” adlı konferansa konuşmacı olarak katılan Aydüz “Namaz, İslamʹın beş esasından birisidir ve çok önemli bir ibadettir. Kurʹan-ı Kerimʹde müminlere namaz kılmaları tekrar tekrar emredilmiştir. Çünkü dinin direği namazdır." diye konuştu.

Aydüz, namazın savaş meydanında yaşanan en tehlikeli anlarda bile yapılması gereken çok önemli bir vazife olduğuna dikkatleri çekerek “Namaz; hayatımızın ilk hedefi, birinci vazifesi, mahşerde hesabını en önce vereceğimiz baş meseledir. Onda kaybeden hiçbir şeyde kazanamaz ama onda kazanan inşallah ötekilerde de kazanabilir." dedi.
 
Günde kırk defa okunan Fatiha suresinin mealini de açıklayan Aydüz, inanan bir insanın namazı anlayarak kılmasının ve bu konuda özel bir gayret göstermesinin önemine de dikkatleri çekti. Aydüz, ümitsizliğe kapılmadan samimiyetle namazını eda eden insanların şeytanın ve nefsin tüm zorlamalarına karşı yenilmeyeceğini belirti.

 
Program Prof. Dr. Aydüzʹün konferansa katılan vatandaşların kitaplarını imzalamasıyla sona erdi.