Ayasofyaʹda Namaz Kılındı Fetih Şöleni Kutlandı.

Ayasofyaʹda Namaz Kılındı Fetih Şöleni Kutlandı.
Anadolu Gençlik Derneği Üyesi Gençler, Ayasofya’nın Tekrar İbadete Açılması İçin Dua Etti

 Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyesi binlerce kişi, “fetih” etkinlikleri kapsamında Ayasofya önünde öğle namazı kıldı. Hep birlikte dua eden gençler, Ayasofya’nın tekrar ibadete açılmasını istedi. 

Yıllardır Ayasofya’nın ibadete açılması için çeşitli eylemler düzenleyen AGD’nin düzenlediği etkinlikte binlerce kişi Ayasofya’nın önünde topladı. Grup, Ayasofya’nın ibadete açılması için “Zincirler kırılsın Ayasofya ibadete açılsın” şeklinde slogan attı. “Ayasofya’ya biletle değil abdest ile girmek istiyoruz” şeklinde pankart açan grup, Fatih Sultan Mehmet Han’ın da Ayasofya ile ilgili bıraktığı vasiyeti dev bir pankarta yazarak üzerine zincir astı. Ülkenin dört bir yanından gelerek etkinliğe katılan vatandaşlar, sık sık ilahiler okuyarak İslami marşlar söyledi. Ayasofya’nın önünü ve çevresini ibadethaneye çeviren binlerce kişi, sık sık Ayasofya’nın ibadete açılması için sloganlar attılar. Namaz öncesinde Fatih Sultan Mehmet Han’ın Ayasofya vasiyeti temsili padişah tarafından okundu. 
Daha sonra söz alan AGD Başkanı Salih Turhan, Fatih Sultan Mehmet’in fetihten sonra Ayasofya’yı cami olarak açtığını belirterek, “Ayasofya’yı tamir ettiren ve bahçesine medrese yaptıran Fatih Sultan Mehmet Han buranın kıyamete kadar cami olarak kalmasını vasiyet etmiştir. Ayasofya’nın gerçek şahsiyetine ulaşması Fatih’e vefa ve geleceğimiz için şarttır. Ayasofya’nın ibadete kapatılması Fatih’in ve şehitlerimizin kemiklerini sızlatmaktadır. Fatih’in vasiyetindeki bedduasına muhatap olmamak için Ayasofya ibadete açılmalıdır. Ayasofya bizlere emanettir. En kıza zamanda Ayasofya üzerindeki oyunların bozulup, hak ettiği değerine kavuşması dua ve beklentimizdir” dedi.
Etkinliğe katılarak Anadolu Gençlik Derneği üyelerine destek veren Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak ise, “Ayasofya’nın zincirleri kırılacak. Bunu sizler başaracaksınız” diye konuştu. 
Yapılan konuşmaların ardından binlerce kişi, Ayasofya’nın önünde saf tutarak öğlen namazını kıldı. Kılınan öğlen namazının ardından grup alandan ayrıldı.

İnönü Stadıʹnda fetih coşkusu

Anadolu Gençlik Derneğiʹnce (AGD), İstanbulʹun fethinin 559. yılı nedeniyle İnönü Stadyumuʹnda fetih şöleni düzenlendi.
Türkiyeʹnin 81 ilinden on binlerce kişinin katıldığı şölen, Kurʹan-ı Kerim okunmasıyla başladı. Spor gösterilerinin ardından Mehteran takımı konser verdi.
 
Beşiktaş İnönü Stadyumuʹndaki kutlamalara Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan ile birçok yerli ve yabancı İslam alimi katıldı. Stad 30 binin üzerinde partili tarafından tamamen dolduruldu. İranʹdan Dünya Birincisi Kerim Mensuriʹnin Kurʹan ziyafeti ile başlayan fetih kutlamalarında, Milli Görüşʹün merhum lideri Necmettin Erbakan da sinevizyon gösterimiyle anıldı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Milli Görüş ve Saadet Partisi olarak, ezilen milletleri ve tüm Müslümanları birlik olmaya çağırdıklarını belirterek, ʹʹMazlumlar ayağa kalkmadıkça zalimler asla diz çökmez. Zalimlere diz çöktürmenin tek yolu vardır. O da güç birliği yapmaktan geçer. Günün birinde inşallah bu güç birliği kurulacaktırʹʹ dedi.