ATMʹlere Dikkat!

ATMʹlere Dikkat!
Bunlar da ortak ATM dolandırıcıları..

Bakiye sorma ve para çekme işlemlerinden 50 kuruş ile 5 lira arasında değişen miktarlarda masraf alınmasının ardından ortak ATM dolandırıcıları türedi.

BU MAİLLERE DİKKAT
İki hafta süre geçmesine rağmen Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Bankalararası Kart Merkezi (BKM) adı kullanılarak sahte elektronik postalar gönderilmeye başlandı. Zaman gazetesinin haberine göre, Bankalar Birliği ise vatandaşa, "Ücretsiz ortak ATM kullanma imkanı sunuyor" başlıklı e-postalara itibar edilmemesi uyarısında bulundu.

BİLGİLERİ DOLDURURSANIZ..
Birlikten yapılan açıklamada banka müşterilerinin dolandırılması amacıyla, bankaların ATMʹlerinin birleşmesi süreci kullanılarak, üçüncü kişiler tarafından banka müşterilerine mesaj gönderildiğine dikkat çekilerek, şöyle denildi: "Bu mesajlarda, ortak ATM işlemlerinin ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilmesi için müşterilerden, gizli ve özel müşteri bilgilerinin (TC kimlik no, banka adı, kart no, CV, parola vb.) mesajın ekindeki linkte yer alan tablonun doldurulması suretiyle kendilerine gönderilmesi istenmektedir.

Bu mesajların görüntüsü (banka logo ve isimlerinin bulunması) ve kullanılan söylem, bunların TBB ve BKM tarafından gönderildiği izlenimini vermeye çalışmaktadır. Yapılan girişimlerle söz konusu site kapatılmıştır."

Bu tarz dolandırıcılık girişimlerine karşı dikkat edilmesi gereken en önemli hususun bankaların ve ilgili kurumların elektronik postalar aracılığıyla hiçbir şekilde müşterilerine ait bilgileri talep etmediği ve bu yollarla sistem veya veri güncellemesi yapmadığı kaydedildi. Yetkililer herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için TBB ve BKMʹnin internet sitelerindeki güvenlikle ilgili açıklamaların dikkatle okunması ve uygulanması tavsiyesinde bulundu.

KULLANICISINI GÖZBEBEĞİ VE PARMAK DAMARINDAN TANIYAN ATMʹLER GELİYOR
ATMʹlerin mucidi olan Amerikalı Diebold, Türkiyeʹde ofis açtı. Fortis Bank, Vakıfbank, Alternatif ve ING ile çalışmalara başlayan Deboilt, Ürdün ve Japonyaʹda kullanılan gözbebeğinden tanıma ve parmak damarları okuyan ATMʹleri Türkiyeʹye de getirmeyi amaçlıyor.

Şirketin Proje Pazarlama Müdürü Ian Thomas, Japonyaʹda 140 bin ATM olduğunu ve bu rakamın yüzde 83ʹünün parmak izi tanıyan ATMʹlerden oluştuğunu kaydetti. Thomas, "Bu kopyalanamıyor. Eğer parmağınızı keserseniz kullanamıyorsunuz. Siz yaşlandıkça parmak izi de değişiklik gösteriyor." dedi. Thomas, bu ürünlerin de Türkiyeʹye getirilmesi için bankalarla görüşmelerin sürdüğünü bildirdi.