Astana'da Türkiye ve Rusya Liderleri Önemli Görüşmelerde Bulundu

Astana'da Türkiye ve Rusya Liderleri Önemli Görüşmelerde Bulundu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Nur-Sultan'daki görüşmelerinde önemli mesajlar verdi, bölgesel işbirliğini güçlendirmeyi vurguladılar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü'nün 24. Devlet Başkanları Zirvesi'nde Kazakistan'ın başkenti Nur-Sultan'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Erdoğan, "Ben sizleri de en kısa zamanda ülkemde ağırlamayı bekliyorum" dedi, Putin ise "Muhakkak geleceğim" cevabını verdi.

Rusya Devlet Başkanı Putini, "Dünyadaki tüm zorluluklara rağmen Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler adım adım ilerliyor" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

"Telefon diplomasisi ile görüşmelerimiz oldu. Arkadaşlarımız irtibat halindeler. Bakanlarımız irtibatlarını sürdürdüler. Şu anda birlikte yapmakta olduğumuz çok önemli bir adım var. Akkuyu. Arzumuz onu bir an önce devreye almak. Ardından da Sinop Santrali'yle ilgili görüşmelerimiz var. Bu konuda ciddi adımlar atabileceğimize inanıyoruz. Konuyla ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız görüşmelerini sürdürüyor.

55 milyar dolarlık hacim bizim için çok önemli değil. Bizim hedefimiz 100 milyar doları yakalamak. Ben buna ulaşabileceğimize inanıyorum. 7 milyon turistin ülkemize gelmesi bizler için çok önemli. Rus turistlerin Türkiye'de ağırlanması önemli. Bu konudaki samimiyetimize devam ediyor. Bunu aynı şekilde devam ettireceğiz. Yeter ki Rus turistler Türkiye'den memnun kalsınlar'' dedi.